"Jazz daje radość i satysfakcję". Benefis Zbigniewa Namysłowskiego już dziś

Trzeci dzień Jazz Jamboree to Benefis Zbigniewa Namysłowskiego – święto jednego z najbardziej znanych i cenionych polskich jazzmanów i polskiego jazzu.

This photo was taken by Przemysław JahrAutorem zdjęcia jest Przemysław JahrWykorzystując zdjęcie proszę podać jako autora:Przemysław Jahr / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

- Jestem szczęśliwy, że jestem muzykiem jazzowym, nie zamieniłbym tego zajęcia na żaden inny zawód. Jazz to jest niebywała możliwość twórczego rozwoju, swobody, możliwość wyboru stylu, improwizowanie, szansa wyżycia się, to daje radość i satysfakcję. Sądzę, że większość jazzmanów jest tego samego zdania

– powiedział Zbigniew Namysłowski z okazji niedawnych swoich okrągłych urodzin. A na pytanie, czy czuje się spełniony odpowiedział: "Wciąż chyba czekam na coś jeszcze. Odczuwam niedosyt wydarzeń w moim życiu, zdecydowany niedosyt".

Odpowiedzią na to pytanie może być też wielki koncert w sobotni wieczór 23 października w ramach odbywającej się właśnie 63. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Jazz Jamboree.

Zaprezentują się podczas koncertu – jak zapowiada szef festiwalu Mariusz Adamiak - najsłynniejsze formacje Zbigniewa Namysłowskiego. Jazzowy gwiazdozbiór jazzowy zagra na scenie warszawskiego klubu Stodoła. Przypomniane zostaną najważniejsze w biografii artystycznej i zapisane już w historii polskiego jazzu kompozycje Zbigniewa Namysłowskiego i zespoły, z którymi je wykonywał i nagrywał albumy: Winobranie, Kuyaviak Goes Funky, Jasmin Lady, Air Condition, Super Band, Zbigniew Namysłowski Quintet.

Publiczność będzie miała okazję posłuchać m.in. zespołu wykonującego "Winobranie" ze Zbigniewem Namysłowskim jako leaderem oraz Jackiem Namysłowskim, Agą Derlak, Michałem Kapczukiem, Czesławem Bartkowskim. Super Bandu Zbigniewa Namysłowskiego w składzie: Zbigniew Namysłowski, Jacek Namysłowski Michał Kapczuk, Sławek Jaskułke, Robert Murakowski, Borys Janczarski, Dariusz Kozakiewicz, Patryk Dobosz, Aga Derlak. A także formacji Zbigniew Namysłowski Quintet, który tworzą Zbigniew Namysłowski, Jacek Namysłowski, Michał Kapczuk, Sławek Jaskułke, Patryk Dobosz.


Zbigniew Namysłowski urodził się 9 września 1939 r. Jest jednym z najbardziej znanych polskich jazzmanów. Multiinstrumentalista - z wykształcenia wiolonczelista, z wyboru puzonista, saksofonista altowy i sopranowy, flecista, a także wyśmienity kompozytor i aranżer.

Należał do pierwszego składu polskich muzyków jazzowych występujących po wojnie poza granicami kraju (z Jerzym Matuszkiewiczem w Danii w 1958 roku). Wyjechał na pierwsze koncerty polskich muzyków do USA w 1962 roku. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy nagrał płytę za granicą. Była to "Lola", Decca 1967.

Nagrał ponad 30 autorskich płyt. Albumy: "Winobranie", "Kuyaviak Goes Funky" zostały uznane za płyty wszech czasów w polskim jazzie.

Jest kompozytorem wielu utworów inspirowanych folklorem. "Piątawka", "Siódmawka", "Zabłąkana Owiecka", "1.2.3.4...", "W to Mi Graj", "Bop-Berek" - to tylko niektóre z nich. Do najbardziej znanych jego kompozycji należą: "Der Schmalz Tango", "Jasmine Lady", "Double Trouble Blues", "Western Ballade", "Quiet Afternoon", "Sprzedaj mnie Wiatrowi".

63. Jazz Jamboree trwa do 24 października.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo