Jakikolwiek byłby świat – róbmy swoje

Według stoików sztuka życia jest uniwersalna, sprawdza się niezależnie od tego, jakie wydarzenia nas dotykają. Na tym polega męstwo - szczególnie widoczne w niepoddawaniu się przeciwnościom losu. Tylko taka budowla nie może runąć, która jest niezależna od świata zewnętrznego.

colinslight

Ani nadmiar pochwał, ani częste ganienie nie powinny wpływać na zachowanie związane z realizacją wyznaczonego celu. Możemy być wierni samym sobie i swoim wartościom bez względu na to, co zdarza się w naszym w życiu.  Ważniejsze jest to w jaki sposób postrzegamy i przyjmujemy to, co nas dotyka.

Co do zdarzeń zewnętrznych [można przyjąć], że albo są dziełem przypadku, albo opatrzności. A nie należy ani się gniewać na przypadek, ani żalić na opatrzność. Marek Aureliusz, Rozmyślania

Sztuka życia nie jest oparta na hipotezach i wymyślonej teorii. Byłoby to ryzykowne, gdyż stawiane hipotezy i teorie mogą zostać obalone lub zdezaktualizować się.

Sztuka życia oparta jest na praktyce, która ma zastosowanie uniwersalne i nie traci ważności. Obowiązek związany z wybraną rolą życiową należy wykonać jak najlepiej się to potrafi - bez względu na okoliczności. Sztuka życia to także dobry kontakt z innymi ludźmi. Można stawać się doskonalszym jedynie wspólnie z innymi ludźmi oraz dzięki nim. Stąd bycie człowiekiem to pomoc innym oraz branie za nich odpowiedzialności. Praktykę stoicką można porównać do kamiennej kuli w tym sensie, że każda strzała, która zmierza do niej ześlizguje się z jej powierzchni. 

Człowieka opanowanego i dojrzałego poznamy po czynach, po tym, co robi i jak się zachowuje, po jego reakcjach na to, co przynosi los. Życie jest jedynym sprawdzianem, jedynym testem dla naszych umiejętności. 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Jakikolwiek byłby świat – róbmy swoje

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo