"Bezkompromisowa" postawa moralna Merkel doceniona przez Obamę

"Na niewielu politycznych przywódcach można polegać, licząc, że postawią zasady ponad swój własny interes" - to słowa Baracka Obamy skierowane do Angeli Merkel z okazji kończącej się jej kadencji jako kanclerza Niemiec. Filmik z pochwałami od byłego prezydenta USA został opublikowany w piątek na profilu przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela na Twitterze.

twitter/Charles Michel

Angela Merkel jest obecna na 107. w historii swojego urzędowania szczycie unijnym, który może być jej ostatnim, ponieważ jej kadencja jako kanclerz Niemiec skończy się na początku grudnia.

"Tak wiele osób, dziewczęta i chłopcy, mężczyźni i kobiety, mieli wzór do naśladowania w trudnych czasach" - mówił Obama. Dodał również, że Merkel dała "świadectwo swojego charakteru", że wolałaby pracować podczas szczytu unijnego niż być "centrum uwagi". "Jestem szczęśliwy, że mogłem stać się Twoim przyjacielem" - zaznaczył. "Na niewielu politycznych przywódcach można polegać, licząc, że postawią zasady ponad swój własny interes" - dodał. 

"Mieszkańcy Niemiec oraz cały świat są jej winni podziękowania za utrzymywanie wysokich standardów moralnych"

- ocenił Obama.

Przywódcy krajów unijnych i unijnych instytucji zgotowali niemieckiej kanclerz w piątek owację na stojąco. Szczyt UE "bez Angeli jest jak Rzym bez Watykanu lub Paryż bez wieży Eiffla" - powiedział szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Premier Luksemburga Xavier Bettel oznajmił, że odejście Merkel pozostawi wyrwę w Europie. Nazwał kanclerz "maszyną do zawierania kompromisów", która zawsze znajdowała sposób, by zjednoczyć europejskich przywódców.

 

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl, twitter

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo