Mata do akupresury – masaż całego ciała

Mata do akupresury pokryta jest plastikowymi, delikatnie kłującymi wypustkami. Ich zadaniem, zgodnie z zasadami tradycyjnej medycyny chińskiej, jest wywierać nacisk na poszczególne części ciała w pobliżu kanałów energetycznych, którymi przemieszcza się energia życiowa "qi". Mata do akupresury może przynosić ulgę w dolegliwościach, jak bóle kręgosłupa, bóle głowy, bezsenność, depresja, przewlekły stres czy napięcie. Jak korzystać z maty do akupresury?

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/@WhisperingJane_ASMR / 111

Czym jest akupresura?

Akupresura pierwotnie wywodzi się z Chin. Jej zwolennicy uważają, że przez organizm przepływa życiodajna energia. Odblokowanie zablokowanej energii polega na ucisku lub nakłuwaniu jak w przypadku akupunktury wyznaczonych miejsc tzw. meridianów.

Mata do akupresury polega na samodzielnym wykonywaniu masażu w domu. Celem maty do akupresury jest spowodowanie delikatnego ucisku na poszczególne części ciała. Składa się z kilkunastu rzędów plastikowych krążków z kolcami, które skierowane są tak, aby pod wpływem ciężaru ciała uciskały określone punkty akupresurowe oraz nerwowe, jak np. wzdłuż linii kręgosłupa.

Czy mata do akupresury działa? O nieprawidłowym funkcjonowaniu niektórych narządów mogą świadczyć bóle pleców, szyi czy właśnie kręgosłupa. Ich odpowiedni masaż może  poprawić jakość funkcjonowania całego organizmu, jednocześnie przyczyniając się do lepszego samopoczucia oraz komfortu.

Mata do akupresury – działanie maty akupresurowej 

Do korzyści wynikających ze stosowania mat zalicza się zmniejszenie bólu, lęku, poprawę jakości snu lub ulgę w migrenowych bólach głowy. Maty akupresurowe są bardzo proste w użyciu. Wystarczy ułożyć je na miękkim podłożu i po prostu się na nich położyć. Bardzo często spotyka się włączanie ich do praktyki medytacyjnej lub jako sposób na ból pleców czy głowy. Wielu użytkowników „mat z kolcami” twierdzi, że regularne stosowanie maty do akupresury z poduszką pomaga złagodzić stres. 

Mata do akupresury – wskazania 

Wskazaniami do zastosowania terapii z wykorzystaniem maty rehabilitacyjnej są: 

 • bóle głowy
 • ból stawów,
 • ból kręgosłupa,
 • zaburzenia snu, 
 • rwa kulszowa
 • bóle przeciążeniowe, 
 • restrykcje mięśniowo-powięziowe, 
 • chęć redukcji tkanki tłuszczowej, 
 • chęć pozbycia się cellulitu, 
 • fibromialgia, 
 • bóle stóp.

Mata do akupresury - jak jej używać?

Proces przyzwyczajania się do maty może wymagać od nas trochę czasu. Wspomniane już wcześniej kolce są ostre przez co mogą powodować dyskomfort lub ból przez kilka minut, zanim zaczną rozgrzewać ciało. W celu uzyskania oczekiwanych rezultatów zaleca się używać maty codziennie od 10 do 20 minut, jednocześnie ćwicząc oddychanie i świadome rozluźnienie ciała. 

Osoby początkujące zazwyczaj wybierają miejsca na mate, które są miękkie, jak sofa czy łóżko. Dla osób bardziej zaawansowanych poleca się przeniesienie maty na twarde podłoże, czyli podłogę. Ponadto przy pierwszym kontakcie z matą warto początkowo na niej usiąść i powoli przyzwyczajać ciało. Tutaj też przydatne będzie noszenie ubrać, które pomogą nam zaaklimatyzować się w dotyku maty. Wiele osób zgłasza, że osiągają najlepsze rezultaty, gdy mata styka się z ich gołą skórą. Do maty trzeba się przyzwyczaić, ale jak twierdzi wiele osób, naprawdę wydają się działać. Potrzeba jednak czasu, by zobaczyć pierwsze pozytywne efekty.

Mata do akupresury – przeciwskazania i efekty uboczne

Do przeciwwskazań w stosowaniu maty do akupresury należą: 

 • ostre infekcje wirusowe i bakteryjne, 
 • zmiany skórne w postaci grzybic i chorób zakaźnych, wysypki,
 • ciąża, 
 • stany po przebytym zawale serca, 
 • nowotwory (bez zgody lekarza). 

W celu unikania niepożądanych skutków czy złego wpływu maty na nasze zdrowie, należy unikaj jej stosowania w przypadku powyższych przeciwwskazań. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na pewne ważne kwestie podczas użytkowania. 

Kolce maty są zrobione z plastiku o całkiem ostro zakończonych kolcach. Przez to mogą przebić skórę w miejscach, gdzie jest ona cienka, wrażliwa i delikatna. Z tego też powodu nie zaleca się jej stosowania przez osoby z cukrzycą, słabym krążeniem oraz dzieciom.

Chociaż skutki uboczne stosowania maty do akupresury zdarzają się rzadko to wyróżnia się kilka możliwych efektów niepożądanych, jak uczulenia, podrażnienie skóry i zaczerwienienie, w niektórych przypadkach zapalenie skóry, bolesność i zawroty głowy czy problemy z sercem i krążeniem.

Jaką matę wybrać? 

Należy wybrać taką matę do akupresury, która jest pokryta warstwą pianki, idealną opcją będą naturalne włókna, takie jak konopie, bawełna czy len. Kolce są zwykle wykonane z twardego plastiku, należy wybierać produkty pozbawione BPA (organiczny związek chemiczny z grupy fenoli mający właściwości toksyczne). Mata na całe ciało powinna być wyposażona w co najmniej 6000 kolców, a wersja mini, służąca do terapii stóp 1000. Dostępne są także zestawy obejmujące matę oraz poduszkę, co jest szczególnie przydatne dla osób cierpiących na ból karku czy bóle głowy. 

 

Źródło: doz.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo