Schmidt: Rząd zwiększy finansowanie przeciwdziałania przemocy

O zwiększeniu środków w budżecie państwa na przeciwdziałanie przemocy poinformowała na swoim Twitterze pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Anna Schmidt. Jest to odpowiedź na apel posłanek lewicy.

fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - https://web/20210124113216/https://www.gov.pl/web/rodzina/anna-schmidt, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=99219545

"W odpowiedzi na apel Wandy Nowickiej i Anity Kucharskiej-Dziedzic, zwiększamy środki w budżecie państwa na przeciwdziałanie przemocy m. in. w zakresie finansowania Specjalistycznych Ośrodków Wsparcia" - napisała Schmidt.

We wtorek posłanki Lewicy Wanda Nowicka i Anita Kucharska-Dziedzic zaapelowały do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie działań wspierających kobiety i dzieci doświadczające przemocy.

Nowicka, która jest przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet i Kucharska-Dziedzic, która stoi na czele Zespołu Roboczego Do Spraw Kobiet, we wtorek na konferencji prasowej zwróciły się do premiera o pilne podjęcie konkretnych działań wspierających kobiety i dzieci doświadczające przemocy.

[polecam:https://niezalezna.pl/393020-ministerstwo-rodziny-wspiera-otwarcie-domow-samopomocy?desktop]

Według posłanek są pilne inicjatywy, które poprawiłyby znacząco sytuację ofiar przemocy w Polsce. To m.in zagwarantowanie w ramach środków celowych na rzecz ofiar przestępstw funduszu przeznaczonego na pomoc dla kobiet i dzieci. To również odpowiednie wsparcie medyczne, psychologiczne, prawne i finansowe, które mają zapobiec powtórnej wiktymizacji i zapewnić bezpieczeństwo osobiste i socjalne. To też stworzenie sieci ośrodków dla dzieci będących ofiarami przemocy, a także żyjących w otoczeniu przemocowym, w których miałyby zapewnioną niezbędną pomoc psychologiczną, terapeutyczną i medyczną.

Odpowiedź rządu

Schmidt poinformowała na Twitterze: "Zastępujemy "przemoc w rodzinie" "przemocą domową", uwzględniamy przemoc ekonomiczną, obejmujemy wsparciem także byłych małżonków i byłych partnerów, wprowadzamy monitoring po zakończeniu procedury NK - to niektóre ze zmian w ustawie - zbieżne z aktami prawa międzynarodowego".

"Państwo finansuje działania zapewniające bezpieczeństwo osobom krzywdzonym np. poradnictwo medyczne, psychologiczne, prawne, socjalne i zawodowe oraz interwencję kryzysową, również zapewnienie schronienia" - dodała.

"Pierwsza pomoc udzielana jest w naturalnym środowisku domowym. Pobyt w placówce, także w przypadku dzieci, powinien być ostatecznością. Stop izolacji kobiet i dzieci" - napisała.

Jak podała, "co roku budżet państwa finansuje szkolenia dla osób tzw. „pierwszego kontaktu”, realizowane przez marszałków województw. Nieprzerwanie od 2017 r. działa rządowa całodobowa infolinia dla osób szukających wsparcia – również dzieci i młodzieży 800-120-002".

"W obliczu zbieżnych postulatów zapewnienia kompleksowej pomocy osobom krzywdzonym - liczę na poparcie nowej ustawy antyprzemocowej w parlamencie" - zaapelowała pełnomocnik. 

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo