Narodowe Centrum Nauki. Czarnek: Jestem skrajnie niezadowolony!

Jestem skrajnie niezadowolony z tego, co się dzieje w Narodowym Centrum Nauki. Podział środków jest absolutnie nietransparentny, oceny grantów są skandaliczne – powiedział dziś minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział reformę agencji.

Przemysław Czarnek
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Minister Przemysław Czarnek połączył się online z uczestnikami Konferencji Prorektorów ds. Nauki Uczelni Przyrodniczych i Rolniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele dziewięciu uczelni i Narodowego Centrum Nauki.

Jestem skrajnie niezadowolony z tego, co się dzieje w Narodowym Centrum Nauki już od lat” – powiedział podczas spotkania minister Czarnek. Argumentował, że „podział środków z NCN jest absolutnie nietransparentny, oceny grantów są skandaliczne”. Dodał, że przygotowywana jest nowelizacja ustawy o NCN.

Czarnek powiedział, że w przypadku projektów obejmujących nauki ścisłe i techniczne jest to „mniej niepokojące”, ale inaczej jest w przypadku nauk humanistycznych.

- W naukach humanistycznych tam jest po prostu jeden wielki skandal, dlatego cały NCN będzie zreformowany. Postawię go od początku na nogi. Transparentność przekazywania środków będzie zdecydowanie wyższa. Nie może być też tak, że NCN zauważa głównie Kraków i Warszawę, a nie zauważa większości innych ośrodków naukowo-akademickich w Polsce, a jest ich przecież dużo

– argumentował szef MEiN.

Narodowe Centrum Nauki jest agencją wykonawczą powołaną w 2010 r. do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych. Do zadań agencji należy m.in. finansowanie badań, nadzór nad ich realizacją i współpraca międzynarodowa

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Narodowe Centrum Nauki #Przemysław Czarnek

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo