Wydawał książki m.in. Nisztora, Marosza i Cenckiewicza. Znany wydawca oskarżony o oszukiwanie autorów

Prokuratura informuje, że Piotr J. – pełnomocnik jednego z wydawnictw został oskarżony o doprowadzenie siedmiu autorów książek do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, wprowadzając ich w błąd co do zamiaru wywiązania się z wypłaty wynagrodzenia. Szybko ustalono, że chodzi o szefa oficyny Editions Spotkania, która wydawała książki m.in. Piotra Nisztora, Macieja Marosza i Sławomira Cenckiewicza.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

W komunikacie przekazanym przez rzecznik Prokuratury Okręgowej Aleksandrę Skrzyniarz poinformowano, że akt oskarżenia w tej sprawie został w piątek skierowany przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Ochota do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa.

Piotr J. oskarżony został o doprowadzenie 7 autorów książek do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie ich w błąd co do zamiaru wywiązania się z zawartych umów i wypłaty należnego wynagrodzenia. W toku postępowania ustalono, że na skutek działania ww. pokrzywdzeni odnieśli szkody w wysokości od 7.500 złotych do 30.000 złotych. Czyny zarzucone Piotrowi J. obejmują lata 2014-2021.
- przekazano.

Jak podkreślono, przestępstwo oszustwa zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Dość szybko pojawiły się nieoficjalne doniesienia o tym, że chodzi o szefa wydawnictwa Editions Spotkania. Wszelkie wątpliwości w tej kwestii rozwiał dziennikarz „Gazety Polskiej” Piotr Nisztor rzucając nieco więcej światła na całą sprawę i jednoznacznie potwierdzając, że faktycznie chodzi o szefa wspomnianego wydawnictwa.

Policja zatrzymała i doprowadziła do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota Piotr J., znanego wydawcę, członka zarządu warszawskiego SDP. Usłyszał tam zarzuty oszustwa. Po postawieniu zarzutów i przesłuchaniu w charakterze podejrzanego Piotr J. został zwolniony do domu bez orzekania jakichkolwiek środków zapobiegawczych. Ta historia powinna być przestrogą dla nieuczciwych wydawców, którzy łupią autorów ciężko pracujących nad swoimi książkami..

- napisał na Twitterze Piotr Nisztor.

W 2018 r. siedmiu autorów wydawanych tam książek - Sławomir Cenckiewicz, Witold Bagieński, Piotr Woyciechowski, Piotr Nisztor, Wojciech Dudziński, Maciej Marosz oraz Cezary Gmyz - skierowało do niego list otwarty. Sygnatariusze listu zarzucili J., że w latach 90-tych prowadził współpracę biznesową z przedstawicielami b. służb specjalnych PRL, a ponadto unika rozliczeń z autorami.

Właściciel wydawnictwa tłumaczył wówczas, że ataki zawarte w liście traktuje jako „kontynuację walk dawnej bezpieki”. 

Będąc na emigracji w okresie PRL, byłem regularnie przedmiotem działań komunistycznych służb. Żaden z panów, którzy podpisali się pod listem, nie ma takich doświadczeń czy takiej ilości wydanych książek, których wartość i okoliczności wydania mówią same za siebie.
- podkreślił. 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo