Yorki - psy delikatne, aktywne i skore do zabawy

Yorkshire terrier to rasa psa należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów miniaturowych. Zgodnie z klasyfikacją amerykańską, należy do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Jest typu lisowatego.

yorkshire terriery
Lilly M; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Yorki są psami skorymi do zabawy, aktywnymi. Nie są agresywne i lubią towarzystwo ludzi, tolerują dzieci. Przywiązują się do właściciela i mogą być nieufne wobec obcych. Ich szkolenie powinno być stanowcze, a zarazem delikatne.
Yorki uwielbiają towarzystwo i zabawę. Mimo swojej waleczności, są malutkimi psami i można łatwo wyrządzić im krzywdę.  To psy niezależne i uparte. Pozwalajmy mu poznawać otaczający go świat, nie tylko z perspektywy naszych rąk. Próby nadmiernej ochrony ich przed wszystkimi zagrożeniami mogą zaowocować nerwowością, nieufnością i lękiem przed nieznanym. Wymagają konsekwencji w wychowaniu i pielęgnacji.

Yorkshire terriery powstały w połowie XIX wieku. Ich zadaniem było tępienie myszy i szczurów w domach biednych rzemieślników i robotników. Ich prawdopodobnymi przodkami są: maltańczyk, Dandie Dinmont terrier, clydesdale terrier i skye terrier. Jest to mały pies wyhodowany w hrabstwie Yorkshire, na północy Wielkiej Brytanii.

Umaszczenie jest ciemne, stalowo-złote lub srebrno-złote. Włos jest jedwabisty, długi; włos kręcony i karbowany uznawany jest za wadę. Strzyżenie yorka nie zagraża odrostom, jednak może to powodować dyskwalifikację z wystawy.
Istotną kwestią w pielęgnacji włosów u tych psów są regularne kąpiele i mycie specjalnymi środkami. Uszy ze względów higieniczno-zdrowotnych potrzebują regularnej kontroli, luźny włos musi być usuwany z ich okolic. Starsze psy cierpią czasem na kataraktę. Częstym problemem zdrowotnym u przedstawicieli tej rasy, są pozostające mleczne kły, które trzeba usuwać zabiegowo.

Yorkshire teriery znajdują się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych ras w USA. Ze względu na swoje małe rozmiary i niewielką wagę, nie powinno się zostawiać go na zewnątrz bez nadzoru - duże ptaki mogą zaatakować, a nawet porwać psa!  Są znane ze swoich terapeutycznych umiejętności, które są wykorzystywane w szpitalach, czy domach opieki.

 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Yorkshire terrier

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo