Puławy ze specjalną tablicą od Andrzeja Dudy

Prezydent Duda wręczył okolicznościowe tablic gospodarzom obiektów wpisanych na listę Pomników Historii. Taką tablicę otrzymał zespół pałacowo-parkowy - siedziba rodu Czartoryskich w Puławach (Lubelskie). - To uhonorowanie to prestiż dla naszego miasta - ocenił prezydent Puław Paweł Maj.

https://www.pulawy.eu/

Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że lista Pomników Historii to "pewien wyjątkowy status, który zostaje nadany obiektowi, założeniu architektonicznemu, urbanistycznemu". "Bardzo wiele jest tutaj różnych form tych zabytków, które w ten szczególny sposób chcemy z jednej strony podnieść na piedestał, a z drugiej strony zapewnić im także szczególną ochronę" – podkreślił.

Prezydent Puław Paweł Maj powiedział, że dostrzeżenie roli osady pałacowej i dziedzictwa historyczno-kulturowego dworu Czartoryskich dla Puław i dla Polski ma ogromne znaczenie.

"Takie uhonorowanie to przede wszystkim prestiż dla miasta, bo w tej chwili jest w Polsce tylko 114 pomników historii. Na tej liście znajdują się często małe obiekty np. kościoły, a w przypadku Puław to dosyć duży obszar, co pozwala turyście na dłuższy okres zwiedzania i pobytu w mieście"

- podkreślił Maj.

Obszar pomnika historii obejmuje historycznie ukształtowaną przestrzeń zespołu z parkiem, pałacem, kordegardami, Domem Gotyckim, Świątynią Sybilli, Domkiem Greckim, pałacem "Marynki", Domkiem Chińskim, Domkiem Aleksandryjskim, kaplicą pałacową i dzwonnicą, elementami małej architektury oraz grotami

- powiedział Maj.

W XIX w. w pawilonach Świątyni Sybilli i Domku Gotyckiego księżna Izabela Czartoryska założyła pierwsze w Polsce muzeum, gromadząc w nim pamiątki narodowe podtrzymujące idee patriotyczne w dobie rozbiorów, a stylizowany na "ogród wolności" park wyraża umiłowanie ojczystego krajobrazu.

Miejsce, gdzie zawiśnie tablica, zostanie ustalone po konsultacjach z konserwatorem zabytków Dariuszem Kopciowskim.

"Będzie z pewnością wkomponowana w całość zespołu tak, aby nie wprowadzać chaosu urbanistyczno-architektonicznego" - dodał Maj.

31 maja 2021 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie w sprawie uznania za pomnik historii zespołu pałacowo-parkowego w Puławach. Rozporządzenie weszło w życie 8 czerwca br. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo