Niemcy: nowy rząd powstanie w pierwszej połowie grudnia. Kanclerzem ma zostać Olaf Scholz

Nowy rząd w Niemczech zostanie powołany najprawdopodobniej w pierwszej połowie grudnia. Jak wynika z informacji przekazanych mediom przez polityków należących do SPD, Zielonych i FDP, nowym kanclerzem RFN ma być Olaf Scholz. Umowa koalicyjna pomiędzy tymi partiami ma być gotowa do końca listopada.

Olaf Scholz
fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil, sekretarz zarządu federalnego Zielonych Michael Kellner i sekretarz generalny FDP Volker Wissing poinformowali, że eksperci polityczni wszystkich trzech partii będą pracować nad wspólnym programem rządowym w 22 grupach roboczych.

Wissing powiedział, że umowa powinna zostać przedstawiona do końca listopada. Następnie wyniki negocjacji muszą zostać zatwierdzone przez gremia partyjne. W tygodniu rozpoczynającym się 6 grudnia ma zostać wybrany nowy kanclerz federalny i utworzony nowy rząd. Przyznał, że "to ambitny" plan.

Kellner nazwał harmonogram prac "złożonym przedsięwzięciem". Jest jednak pewien, że negocjacje koalicyjne zakończą się sukcesem. Podkreślił, że decyzje zawarte w dokumencie opublikowanym po rozmowach wstępnych nie zostaną zmienione w negocjacjach koalicyjnych.

W zaprezentowanym w ubiegłym tygodniu dwunastostronicowym dokumencie wstępnym przywódcy trzech partii sformułowali wspólne cele i stworzyli podstawy do negocjacji koalicyjnych. Wyjaśnili już niektóre punkty sporne, ale ważne kwestie pozostają otwarte - jak np. finansowanie planowanych projektów.

Po wyborach federalnych w 2017 roku negocjacje w sprawie utworzenia nowego rządu trwały miesiącami. Po fiasku rozmów między CDU/CSU, Zielonymi i FDP doszło do zawarcia koalicji między CDU/CSU i SPD - przypomina telewizja ARD.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo