Jak zacząć wędkować? Poznaj podstawy i ruszaj nad wodę!

Zachodzisz w głowę, czy wędkarstwo jest dla ciebie? Wyobraź sobie tylko - wygodne siedzisko, tafla spokojnej wody, śpiew ptaków dookoła… i branie! Wędkowanie może być świetnym sposobem na odreagowanie po ciężkim tygodniu. Kolekcjonowanie sprzętu, konserwacja i długie godziny, przesiedziane nad wodą z ludźmi, którzy podzielają pasję. Jak zacząć wędkowanie? Które łowisko wybrać? Co powinien zawierać zestaw początkowego wędkarza? No i jak to wszystko reguluje podstawa prawna?

zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com/@andreas160578

Stara prawda głosi, że najwięcej dowiedzieć się można od starszych kolegów po kiju - czyli wędkarzy doświadczonych. Dobrym pomysłem jest też poszukanie szkółki wędkarskiej. Nieoceniona może się też okazać garść porad pracowników sklepów wędkarskich. Najczęściej pracują tam  wędkarze z pasji. Zazwyczaj z chęcią doradzą w doborze sprzętu i podpowiedzą: gdzie, jak i na co łowić. 

Na początek przygody z wędkowaniem, potrzebne będą:

  1. Stały spławik
  2. Wędka bez kołowrotka (bata).

Jeśli dopiero zaczynasz wędkować, nie warto wydawać fortuny na akcesoria, których potencjału w dużej początkujący wędkarz nie wykorzysta.

Początkowy zestaw do wędkowania powinien zawierać jeszcze: żyłkę, zestaw śrucin, haki, drabinkę, podpórkę oraz wypychacz do głęboko połkniętych haków.

Zestaw wędkarza nie może obyć się bez wygodnego siedziska. Zakupione w markecie czy sklepie budowlanym najczęściej nie będą posiadały przydatnych kieszeni i rozwiązań dedykowanych dla wędkarzy. Najlepiej zatem wybrać się do sklepu wędkarskiego, gdzie znaleźć można sprawdzone produkty.

Do tego wszystkiego przyda się siatka. Nieoceniony w batalii z większą rybą będzie też podbierak.

Wszystko to warto w coś pomieścić, dlatego pomocny będzie pokrowiec. Zmieści się w nim wędki, podbierak, podpórki oraz całą masą drobniejszych przedmiotów.

Uprawnienia do wędkowania

Każda woda w Polsce jest czyjąś własnością. Skoro zatem chcemy korzystać z akwenu i wędkować, należy uiścić odpowiednią opłatę. Najwięcej w Polsce wód dzierżawi PZW - Polski Związek Wędkarski. Spośród mniejszych dzierżawców wymienić można Gospodarstwa Rybackie (monopol na Mazurach) czy użytkownicy prywatni.

Jeśli wody należą do miasta - opłata nie jest konieczna.

Karta wędkarska - jak ją zdobyć

Karta wędkarska to dokument potwierdzający zdanie egzaminu i posiadanie niezbędnej wiedzy o rybach, ochronie wód oraz prawach i obowiązkach wędkarza. To jednak nie wszystko; są też inne potrzebne uprawnienia do wędkowania.

Mowa o dokumencie potwierdzającym uiszczenie opłat do wędkowania na konkretnym łowisku.

Odpowiadając na pytanie jak zdobyć kartę wędkarską, warto znać podstawy:

  • Karta wędkarska to dokument państwowy;
  • Zdany egzamin obowiązuje dożywotnio;
  • Opłaty, zarówno za wyrobienie karty jak i sam egzamin, są różne; zależą od kilku czynników.

Egzamin do najtrudniejszych nie należy. Wystarczy zapoznać się z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb (RAPR) i zapamiętać kilka najważniejszych kwestii: jak i kiedy można łowić, jakie są limity czy jakie ryby znajdują się pod ochroną.

Wędkowanie dla początkujących

Wędkowanie to nierzadko sztuka oszczędzania. Przynęty? Nie ich kupować; możesz mieć je za darmo (np. robaki). Samodzielnie możesz wykonywać drobne akcesoria (np. podpórka, stojak na wędki). Raz jeszcze ostrzegamy: nie warto sięgać od razu po sprzęt z wysokiej półki, wykorzystywany przez długodystansowych wędkarzy czy wyczynowców.

Podsumowując zatem - warto w pierwszej kolejności postarać się o kartę wędkarską. Przygotowując się do egzaminu, zaznajomisz się z obowiązującym prawem, zapoznasz się z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb i poznasz wymiary oraz okresy ochronne. Warto też poczytać na temat gatunków ryb występujących w naszych wodach, tego, jakie mają zwyczaje, czym się odżywiają itd. Wiedza ta na pewno przełoży się na lepsze efekty nad wodą.

Połamania kijów!

 

Źródło: bigriver.pl, decathlon.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo