Egipt: areszt i zarzut szpiegostwa dla brytyjskiego robota-artysty

Brytyjski robot Ai-Da tworzący sztukę abstrakcyjną był przez 10 dni przetrzymywany w urzędzie celnym z powodu podejrzeń egipskich służb o szpiegostwo. Z kolei dzisiaj w Gizie pod piramidami otwarto wystawę, na której prezentowane jest najnowsze dzieło stworzone przez to urządzenie - informuje "The Guardian".

Robot Ai-Da
Wikimedia.com, autor: Leemurz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=105557296

"Hiperrealistyczny robot" aresztowany 

"Hiperrealistyczny robot" wraz z rzeźbą swego autorstwa został zatrzymany przez pracowników służby granicznej na lotnisku w Kairze "ze względów bezpieczeństwa". Podejrzenia służb wzbudził najpierw modem artystki, a następnie kamery fotograficzne umieszczone w jej oczodołach.

Aresztowanie robota wywołało napięcie dyplomatyczne pomiędzy Egiptem a Wielką Brytanią. Właściciel Ai-Dy Aidan Meller, powiedział "Guardianowi", że w sprawę zaangażował się brytyjski ambasador.

"To naprawdę stresujące" - wyznał Meller tuż przed wypuszczeniem artystki.

Ambasada brytyjska w Egipcie skomentowała po fakcie, że "cieszy się", że sprawa została rozwiązana.

Rzeźba wykonana przez Ai-Dę jest inspirowana zagadką Sfinksa z mitu o Edypie, która brzmi: "jakie stworzenie porusza się o czterech kończynach rano, dwóch w południe a trzech wieczorem", a odpowiedź na nią to "człowiek".

Historia robota 

Artystka "tworzy" od 2019 r. i została nazwana na cześć matematyczki Ady Lovelace. Nad robotem pracował zespół programistów, robotyków, ekspertów ds. sztuki i psychologów. Jego dzieła były wystawiane m.in. w Design Museum oraz Muzeum Wiktorii i Alberta. Udzielała wywiadów "Guardianowi" na temat swojej twórczości.

Wystawa zatytułowana "Forever is Now" potrwa do 7 listopada i jest prezentowana przez firmę konsultingową Art D'Egypte we współpracy z egipskim ministerstwem ds. turystyki i starożytności i ministerstwem spraw zagranicznych. Podczas niej prezentowane są prace czołowych międzynarodowych artystów współczesnych, m.in.: Stephena Coxa, Lorenzo Quinna, Moataza Nasra i Alexandra Ponomareva. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo