„Akademia Zamojska wraca na mapę akademicką Polski. To duma”

W dniu dzisiejszym odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego na nowo utworzonej Akademii Zamojskiej. "To jest ta chwila, kiedy Akademia Zamojska wraca na mapę akademicką Polski, to jest ten moment, kiedy może się bardzo szybko rozwijać" - powiedział uczestniczący w uroczystości minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

"Osiągnęliśmy to, do czego dążyły pokolenia Polaków" 

Akademia Zamojska w Zamościu została utworzona na mocy ustawy uchwalonej przez Sejm w lipcu tego roku. Rozpoczęła działalność 1 września.

"Jest mi ogromnie miło, że tu, z tego miejsca mogę powiedzieć, że osiągnęliśmy to, do czego dążyły pokolenia, tutaj w Zamościu. Jestem związany z Zamościem od dekad i zawsze słyszałem, że trzeba odnowić Akademię Zamojską" - powiedział Czarnek. "Powiem zupełnie szczerze, w takim przemówieniu od siebie, a nie od ministra edukacji i nauki, że nie wiem, dlaczego nie zrobiono tego wcześniej, z czego wynikają kompleksy Polaków, że mamy deficyt granitu w Polsce; mówi tak Jan Pietrzak" - dodał.

"Mamy za mało pomników, którymi odwołujemy się do naszej wielkiej historii, historii nie tylko Polski, ale i historii Europy, wielkiego naszego wkładu w europejskie dziedzictwo, wielkiego naszego wkładu w chrześcijaństwo Europy, wielkiego naszego wkładu w budowę cywilizacji łacińskiej tu, w tym miejscu w Europie. Jakieś kompleksy Polaków na przestrzeni wielu dekad i wieków powodują, że nie mamy tego tyle, ile mają np. w Europie Zachodniej. Chwalą się wszystkim, nawet tym, czym nie powinni, bo nie jest to ich do końca zasługą, a my się nie chwalimy i z tego powodu nie rozumiem dlaczego dopiero teraz udało się, ale cieszę się ogromnie, że udało się odnowić coś, co powinno być naszą dumą" - wskazał minister.

"Duma całej Polski"

"To była jedna z trzech wyższych uczelni akademickich w Polsce, to jest duma nie tylko Zamościa, to jest duma nie tylko tego regionu, to jest duma całej Polski. Wynika to z jakiś kompleksów, których musimy się cały czas pozbywać. My Polacy jesteśmy wielkim narodem, który wniósł ogromnie wiele w budowę cywilizacji łacińskiej, cywilizacji chrześcijańskiej i Europy. To my jesteśmy Europejczykami i Akademia Zamojska jest dokładnie symbolem tej naszej europejskości" - podkreślił Czarnek.

Podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do odnowienia Akademii Zamojskiej.

"Akademia Zamojska wraca na mapę akademicką Polski"

"Wykorzystajcie państwo - mówię do pana rektora, do panów prorektorów, całego wysokiego senatu, grona profesorów, pracowników, do pana kanclerza - ten moment, tego ministra, który jest po to, by się dać wykorzystać. Bo to jest ta chwila, kiedy Akademia Zamojska wraca na mapę akademicką Polski i to jest ten moment, kiedy Akademia Zamojska może szybko, bardzo szybko rozwijać się i urosnąć do rangi jednej z najważniejszych uczelni w Polsce, bo ma swoje do wykonania tu w tym miejscu, w wielkim Zamościu" - powiedział szef MEiN.

Podczas uroczystej inauguracji minister edukacji i nauki wręczył rektorowi Akademii Zamojskiej Pawłowi Skrzydlewskiemu symboliczny czek na kwotę 4 mln 796 tys. zł na realizację inwestycji i działań rozwojowych.

Zgodnie z ustawą o powołaniu Akademii Zamojskiej, została ona utworzona w oparciu o Uczelnię Państwową im. Szymona Szymonowica, która posiadała prawo do prowadzenia kształcenia na 9 kierunkach studiów pierwszego stopnia: filologia, bezpieczeństwo narodowe, finanse i rachunkowość, informatyka, logistyka, mechanika i budowa maszyn, pedagogika, pielęgniarstwo, turystyka i rekreacja.

Nadzór nad Akademią sprawuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki. Na mocy ustawy powołał on na nowego rektora uczelni dr hab. Pawła Skrzydlewskiego. 

 

Źródło: PAP, Twitter, niezalezna.pl

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo