„Wiedźmin” z krakowskim chórem! Twórcy muzyki do tego serialu postawili na Pro Musica Mundi

Twórcy muzyki do serialu „Wiedźmin”, produkcji Netflixa, zarejestrowali swoje utwory wspólnie z krakowskim chórem Pro Musica Mundi. Kompozytorzy zdecydowali o nagraniu po tym, jak usłyszeli wykonania tego zespołu na tegorocznym Festiwalu Muzyki Filmowej.

mat. pras.

Organizatorzy festiwalu oraz artyści liczą, że nowo nagrana muzyka zostanie w przyszłości wykorzystana w kolejnych sezonach „Wiedźmina”. Póki co, widzowie Netflixa mogą oglądać pierwszy sezon. Na razie nie można ani potwierdzić, ani wykluczyć, że nagrana muzyka rozbrzmi w następnych sezonach.

Kompozytorzy muzyki do pierwszego sezonu serialu „Wiedźmin” Sonya Belousova i Giona Ostinelli wystąpili podczas tegorocznej gali Festiwalu Muzyki Filmowej (FMF) w sierpniu. Podczas pobytu w Krakowie brali udział w próbach artystów. „Byli zachwyceni atmosferą festiwalu i profesjonalizmem branży” – powiedział Michał Zalewski, rzecznik prasowy Krakowskiego Biura Festiwalowego, które organizuje imprezę.

Poziom krakowskiego chóru Pro Musica Mundi kompozytorzy ocenili tak wysoko, że postanowili zarejestrować wspólnie z nim partie chóralne, które zaprezentowali podczas gali, jak i kilka niepublikowanych jeszcze utworów.

- Nagrali utwory, które były napisane do pierwszego sezonu "Wiedźmina", a nie zostały wykorzystane w filmie; oraz nowe utwory, które stworzyli, ale nie nagrali wcześniej

 – wyjaśnił rzecznik KBF.

Nagrania odbyły się na początku października w studiu Kotłownia Akademii Górniczo-Hutniczej. Chórem, związanym z FMF od pierwszej edycji, zadyrygował prof. Wiesław Delimat, a nagrania poprowadził dr hab. inż. Paweł Małecki z AGH, który od lat współpracuje z Forum Audiowizualnym FMF.

Twórcy ścieżki dźwiękowej wzięli udział w sesji ze swojego domowego studia w Los Angeles.

- Decyzja kompozytorów muzyki do „+Wiedźmina+ o współpracy z polskimi artystami pokazuje, że Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie jest na bardzo wysokim poziomie. Ten festiwal to sukces. To nie tylko koncerty, ale i spotkania, wymiana kontaktów, wieloletnie relacje

– powiedziała Dorota Luzar z KBF.

Chór Pro Musica Mundi jest chórem projektowym. Zajmuje się przygotowywaniem wielkich składów chóralnych do prezentacji dzieł kantatowych, oratoryjnych i symfonicznych – zarówno w kraju, jak i za granicą. Na wzór europejskich akademii chóralnych Pro Musica Mundi stwarza możliwość współpracy między całymi zespołami wokalnymi – unię wybranych śpiewaków i wokalistów, zawodowych i amatorskich zespołów chóralnych z terenu Małopolski. Pro Musica Mundi współpracuje z Europejską Akademią Chóralną. Chór zadebiutował w 2007 r. przy okazji obchodów jubileuszu 750-lecia lokacji miasta Krakowa wykonaniem kantat „Zakochani w Krakowie” Piotra Rubika oraz „Planety” Gustava Holsta. Przygotowaniem chóru zajmuje się dyrygent prof. Wiesław Delimat.

Wydarzenia Festiwalu Muzyki Filmowej z powodu pandemii, ale i pogody, są w tym roku rozłożone w czasie. Ostatni koncert – „The best of John Barry” – odbędzie się w piątek 22 października w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Podczas wieczoru publiczność usłyszy muzykę z takich produkcji filmowych jak: „Tańczący z wilkami”, „Pożegnanie z Afryką”, „Niemoralna propozycja”. Nie zabraknie także największych hitów z Jamesa Bonda.

Wszystkie tegoroczne koncerty pojawią się w grudniu na platformie Play Kraków.
 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo