Kolejne ewakuacje na La Palmie

Ponad 500 osób zostało ewakuowanych w gminach Tazacorte i Los Llanos de Aridane na kanaryjskiej wyspie La Palma w związku ze zbliżaniem się lawy z wulkanu Cumbre Vieja do osiedli domów jednorodzinnych.

twitter.com/@abiansangil

Według regionalnej obrony cywilnej jeszcze pół tysiąca osób może w czwartek po południu opuścić swoje domy w związku z ryzykiem zalania ich przez magmę wulkaniczną.

Z szacunków władz wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich wynika, że w związku z erupcją Cumbre Vieja od 19 września konieczna była ewakuacja z okolic wulkanu ponad 7 tys. osób. Część z nich wróciła już do swoich domów.

Regionalne władze oceniają, że lawa jest już w południowo-zachodniej części La Palmy na prawie 900 ha terenów, w tym na plantacjach bananów, jednego z głównych źródeł dochodów wyspy. Potwierdzono też zniszczenie przez magmę blisko 2,2 tys. budynków.

Tymczasem wulkanolodzy z Krajowego Instytutu Geografii (IGN) w Madrycie wskazali na zwiększenie aktywności sejsmicznej w rejonie wulkanu, gdzie od środowego wieczora doszło do ponad 50 trzęsień ziemi.

Eksperci odnotowali, że nie słabnie ilość wyrzucanej przez wulkan magmy. Wydostaje się ona przez trzy otwory w Cumbre Vieja.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo