Nie chcieli zabić prokuratora, ale posiedzą za korupcję

Sąd Okręgowy w Opolu w środę uniewinnił dwóch osadzonych w zakładzie karnym mężczyzn, których Prokuratura oskarżyła o pomocnictwo i podżeganie do zamachu na prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego. Wyrok nie jest prawomocny.

Bogdan Święczkowski
Telewizja Republika

Sprawa dotyczy dwóch mężczyzn - Bogdana G. i Grzegorza P., który odbywa karę 25 lat pozbawienia wolności za zabójstwo. Zdaniem oskarżenia, w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności w zakładzie karnym w Strzelcach Opolskich, Grzegorz P. i Bogdan G. mieli przygotowywać zamach na życie prokuratora Bogdana Święczkowskiego i jego bliskich.

W ocenie Sądu, oskarżenie zostało oparte na mało wiarygodnych zeznaniach anonimowego świadka, było pełne sprzeczności i nie zasługuje na wiarę. Sąd zwrócił uwagę na przedstawiony przez świadka incognito scenariusz rzekomego zamachu, który miał polegać na zamordowaniu osoby bliskiej prokuratorowi Święczkowskiemu, a gdy ten przybędzie na miejsce zbrodni, także miał zostać zabity przy pomocy eksplozji materiału wybuchowego. Sam zamach miał być sposobem zapobieżenia skazaniu Bogdana P. na dożywotnie więzienie. Sąd uznał obydwu oskarżonych za niewinnych.

Drugim wątkiem procesu była korupcja w strzeleckim zakładzie karnym. Jak przedstawiono w trakcie procesu, Bogdan G. i Grzegorz P. w trakcie odbywania kary, namówili na współpracę pracującego w tym zakładzie karnym funkcjonariusza Służby Więziennej Krzysztofa N. Przez prawie rok, pracujący w SW jako wychowawca Krzysztof N. brał od osadzonych kartę płatniczą, przy pomocy, której kupował w Opolu wybrane przez nich artykuły. Następnie, po przemyceniu na teren zakładu karnego, dostarczał im zakupy do celi. Funkcjonariusz, za pieniądze otrzymane od osadzonych, wystawił pozytywną opinię Bogdanowi G., konieczną do uzyskania przez niego przedterminowego zwolnienia z odbywania kary.

Sąd uznał winę całej trójki oskarżonych. Krzysztof N. otrzymał karę 5 lat pozbawienia wolności. Grzegorz P. - karę dodatkowych 2 lat pozbawienia wolności, a Bogdan G. - 4 lat pozbawienia wolności. Wyrok jest nieprawomocny.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Opole

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo