Morawiecki weźmie udział w szczycie w Brukseli

W czwartek premier Mateusz Morawiecki udaje się do Brukseli, gdzie weźmie udział w dwudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej. Unijni liderzy będą rozmawiać m.in. o podwyżce cen energii, polityce migracyjnej i walce z pandemią.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Szefowie państw i rządów będą w czwartek i piątek rozmawiać o dalszej walce z pandemią COVID-19, w tym o procesie szczepień oraz koordynacji i przygotowaniach do kolejnej fali pandemii. Unijni liderzy omówią także kwestię podwyżek cen energii, które dotykają obecnie niemal całą Europę.

Wśród tematów znajdzie się także polityka cyfrowa i kwestia transformacji cyfrowej, polityka handlowa Wspólnoty oraz implementacja ustaleń czerwcowego szczytu w zakresie polityki migracyjnej.

Unijni liderzy omówią również stan przygotowań do Szczytu ASEM w dniach 25–26 listopada 2021 r., Szczytu Partnerstwa Wschodniego 15 grudnia 2021 r. oraz działań przed posiedzeniem COP26 w sprawie zmiany klimatu w Glasgow i COP15 w sprawie różnorodności biologicznej w Kunming.

W kontekście pandemii rzecznik rządu w środowym komunikacie podkreślił, że w ocenie Polski należy podjąć działania mające na celu ograniczenie rozpowszechniania fake – newsów i dezinformacji dotyczących szczepionek, a także kontynuować kampanie zachęcające do szczepień.

Müller akcentował także skoordynowane podejście do swobody przepływu osób i wjazdu do UE i dodał, że Polska popiera międzynarodową współpracę w zakresie globalnego zarządzania zdrowiem i solidarności w celu zapewnienia równego dostępu do szczepionek dla wszystkich.

"W odniesieniu do działań podejmowanych w celu wzmocnienia zdolności UE do reagowania na przyszłe kryzysy, Polska wspiera utworzenie Europejskiego Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na wypadek Stanu Zagrożenia Zdrowia (HERA)" – zaznaczył rzecznik rządu.

HERA ma być nowym organem odpowiedzialnym za opracowanie strategii na wypadek kolejnych kryzysów, a jednym z jego zadań będzie praca nad skróceniem łańcuchów dostaw w UE.

W kontekście polityki cyfrowej Müller podkreślił, że Polska akcentuje kluczową rolę cyfryzacji w wychodzeniu z kryzysu oraz potrzebę walki z atakami cyfrowymi.

Rzecznik rządu w komunikacie odniósł się także do podwyżki cen energii i zaznaczył, że zgodnie z polskim stanowiskiem KE powinna szukać długoterminowych rozwiązań problemu dotyczących wahań cen gazu, mając szczególnie na względzie potrzebę wsparcia najbardziej wrażliwych odbiorców gospodarstw domowych.

"Polska będzie zachęcać KE do wykorzystania przepisów dotyczących energii i konkurencji celem zweryfikowania potencjalnych manipulacji rynkiem przez głównych dostawców gazu w 2021 r." – podkreślił w komunikacie.

Müller odniósł się również do kwestii migracji i zaznaczył, że Polska wspiera rozwój całościowego podejścia do zarządzenia migracją i azylem z uwzględnieniem zewnętrznego wymiaru polityki migracyjnej.

"Ostatnie wydarzenia na granicach zewnętrznych UE wyraźnie wskazują, że UE nie jest odpowiednio zabezpieczona przed atakami hybrydowymi, wykorzystującymi migrację jako instrument połączony z działaniami dezinformacyjnymi" – czytamy w komunikacie.

Dwudniowy szczyt UE rozpocznie się w czwartek po południu i potrwa do piątkowego popołudnia.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

gb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo