Sokolnik włoskiego Lazio ukarany za wychwalanie idei faszystowskich

Władze klubu włoskiej Serie A Lazio Rzym zawiesiły na czas nieokreślony sokolnika Juana Bernabe, któremu udowodniono rasistowskie zachowania i wychwalanie idei faszystowskich.

Pracownik Lazio Rzym został zwolniony za swoje zachowanie podczas meczu
fot. twitter.com/Route1futbol

Bernabe pracował w Lazio od 2010 roku w charakterze sokolnika opiekującego się Olimpią, orłem bielikiem, który był wypuszczany w powietrze przed meczami na stadionie olimpijskim. Ptak jest symbolem klubu.

Wychwalał Mussoliniego

Sprawa nagannego zachowania Bernabe wyszła na jaw, gdy w filmie opublikowanym w mediach społecznościowych można go było zobaczyć, jak w sobotę, po wygranym 3:1 meczu 8. kolejki z Interem, wraz z grupą kibiców śpiewał pieśń "duce, duce" (z wł. "wódz" - tytuł przywódcy włoskich faszystów Benito Mussoliniego - red.), która gloryfikuje byłego dyktatora Italii.

Klub podjął działania mające na celu natychmiastowe zawieszenia w służbie tej osoby i ewentualnego rozwiązania wszystkich istniejących umów

- napisano w oświadczeniu klubu.

Ujawnione nagranie video wywołało oburzenie wśród włoskich społeczności żydowskich. Noemi Di Segni, przewodnicząca Związku Włoskich Społeczności Żydowskich, wezwała włoską federację piłkarską (FIGC) do usunięcia faszystów z klubów piłkarskich. Po to, aby "nie szerzyli nienawiści".

Ekstremizm polityczny i rasistowskie zachowania są od lat problemem we włoskiej Serie A, gdzie zdarzają się sytuacje, że czarni zawodnicy są obrażanych podczas meczów.

Problem jest znany władzom FIGC. Prezes FIGC Gabriele Gravina już na początku sezonu zapowiedział, że podjęte zostaną kroki, aby rasistowscy kibice zostali zidentyfikowani i dożywotnio otrzymali zakaz wstępu na stadiony.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Lazio Rzym #rasizm #faszyzm

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo