Szef Pentagonu ze wsparciem dla amerykańskich sojuszników nad Morzem Czarnym

Amerykański sekretarz stanu w środę 20 października odwiedził Bukareszt, gdzie spotkał się z ministrem obrony Rumunii Nicolae Ciuca oraz prezydentem Klausem Iohannisem. Rumunia jest ostatnim przystankiem podróży szefa Pentagonu po państwach leżących nad Morzem Czarnym, które obawiają się postępującej militaryzacji regionu przez Rosję. Wymiernym przykładem wsparcia sojuszników USA jest m.in. nowa umowa wsparcia szkolenia wojsk gruzińskich, a także dostawy sprzętu wojskowego dla żołnierzy ukraińskich w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI).

Ministerstwo Obrony RumuniiLaurențiu Turoi

Pierwszym przystankiem sekretarza obrony USA Lloyda Austina podczas kilkudniowej podróży w regionie Morza Czarnego była Gruzja.

 - Stany Zjednoczone potępiają trwającą okupację Gruzji przez Rosję i jej próby rozszerzenia wpływów w regionie Morza Czarnego poprzez przymus militarny oraz złośliwe działania – powiedział Austin podczas konferencji prasowej w Tbilisi, w której brał premier Irakli Garibashvili.

W stolicy Gruzji szef Pentagonu oraz jego gruziński odpowiednik podpisali nową umowę dotyczącą wsparcia Sił Zbrojnych Gruzji przez stronę amerykańską na okres sześciu lat. W ramach poprzedniej umowy obowiązującej przez okres trzech lat, która kończy się z końcem grudnia 2021 roku wojska lądowe Stanów Zjednoczonych (U.S. Army), Korpus Piechoty Morskiej USA (Marine Corps) oraz wojska specjalne USA zapewniają szkolenie wojsku gruzińskiemu, aby było gotowe do odparcia potencjalnej agresji rosyjskiej.

Z kolei nowa umowa zakłada również wsparcie w realizacji reform biurokratycznych w wojsku gruzińskim. Umowa przewiduje ponadto szkolenie z manewrowego prowadzenia ognia przez brygady wojska gruzińskiego.

Kolejnym przystaniem była natomiast Ukraina, która już od wielu lat otrzymuje wsparcie militarne od Stanów Zjednoczonych w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI). Do tej pory Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały m.in. radary rozpoznania artyleryjskiego oraz łodzie patrolowe Mark VI jak I Island noktowizory a także samochody terenowe Humvee. Warto zauważyć, że od 2014 Waszyngton wydał na wsparcie ukraińskiej armii aż 2,4 mld dolarów. USA zdecydowały się ponadto na sprzedaż Ukrainie pocisków przeciwpancernych Javelin. 

-Ponownie wzywamy Rosję do zakończenia okupacji Krymu, zaprzestania utrwalania wojny we wschodniej Ukrainie, zakończenia jej destabilizujących działań na Morzu Czarnym i wzdłuż granic Ukrainy – stwierdził Lloyd Austin podczas spotkania z jego ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Taranem.

Szef Pentagonu ponadto zażądał od Rosji wstrzymania cybertataków oraz innych złośliwych aktywności wobec USA oraz jej sojusznikom i partnerom. Lloyd Austin rozmawiał z Andrijem Taranem również o sposobie wdrożenia ramowego porozumienia o strategicznych podstawach partnerstwa obronnego.

Dokument ten został podpisany we wrześniu br. podczas pobytu szefa resortu obrony Ukrainy w USA. W ramach tego porozumienia Waszyngton I Kijów miały współpracować w sferze cyberbezpieczeństwa a także wymieniać się informacjami wywiadowczymi I przeciwdziałać rosyjskiej agresji. Dokument ten obejmował również sprawy związane z reformą przemysłu obronnego Ukrainy jak I zintensyfikowanie współpracy w regionie Morza Czarnego.  

-Będziemy nadal robić wszystko, co w naszej mocy, aby wspierać wysiłki Ukrainy na rzecz rozwoju zdolności do samoobrony – podkreślił szef Pentagonu.

Zdaniem ekspertów kilkudniowa podroż szefa Pentagonu Stany Zjednoczone chcą w ten sposób zaprezentować „niezachwiane” poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji i Ukrainy w obliczu rosyjskich zagrożeń. 

W środę szef Pentagonu odwiedził zaś Rumunię podczas której mówił o ważnej roli tego kraju jaką spełnia zarówno w NATO jak i w regionie Morza Czarnego. Minister obrony Rumunii Nicolae Ciucă oznajmił, że wizyta szefa Pentagonu w Rumunii jest przykładem wsparcia dla wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Szef Pentagonu odwiedzi również stacjonując w bazie lotniczej Mihail Kogălniceanu wojska amerykańskie. 

Ostatnim etapem podróży sekretarza obrony USA będzie Belgia, gdzie weźmie udział w zaplanowanych na 21-22 października spotkaniu szefów resortów obrony państw członkowskich NATO.

 

 Źródło: niezalezna.pl , Departament Obrony USA

##NATO #wschodnia flanka ##Ukraina #Rumunia #Gruzja #wojska amerykańskie #aneksja Krymu #Morze Czarne

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo