Oddali hołd ks. Jerzemu Popiełuszce. Minęło 37 lat od jego śmierci

Poseł Anna Milczanowska wraz z członkiem zarządu powiatu radomszczańskiego Michałem Koskim oddali hołd ks. Jerzemu Popiełuszce, brutalnie zamordowanemu przez komunistów 37 lat temu. Zdjęcia z uroczystości w Radomsku pojawiły się na portalu Albicla.

W Radomsku oddali hołd ks. Jerzemu Popiełuszce
fot. Albicla

19 października obchodzona była 37. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystości związane z tą rocznicą odbywały się w całym kraju. Również w Radomsku oddano hołd bohaterskiemu kapłanowi. 

- Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, którego męczeńską śmierć w 37. rocznicę dziś w Radomsku upamiętnili Poseł na Sejm RP Anna Milczanowska i Członek Zarządu Powiatu Radomszczańskiego Michał Koski

- napisano na profilu PiS powiatu radomszczańskiego na Albicli.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984)

Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w Okopach (woj. podlaskie). Po maturze wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie dał się poznać jako obrońca wiary i wartości. Po święceniach kapłańskich w 1972 r. pełnił posługę w kilku parafiach archidiecezji warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia.

W ostatnich latach życia posługiwał w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie związał się z Solidarnością i odprawiał comiesięczne msze św. za ojczyznę, gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy. W czasie stanu wojennego występował w obronie internowanych, wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb reżimu komunistycznego.

Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. Zgromadził około miliona osób.

Od 1984 r. grób męczennika odwiedziło ponad 23 mln wiernych, w tym kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl, Albicla

#ks. Jerzy Popiełuszko

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo