Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Alergia daje w kość? Wypróbuj oczyszczacz powietrza

Oczyszczacze powietrza zyskują na popularności. Współczesna technologia sprawia, że obecne urządzenia faktycznie wypełniają swoją rolę w stu procentach. Czy oczyszczacze powietrza są skuteczne? Odpowiedź nie jest zerojedynkowa, wszak - kupując oczyszczacz powietrza - należy wybrać odpowiednie dla naszych warunków urządzenie. Dobrym pomysłem jest oczyszczacz powietrza dla alergików? Tu odpowiedź prostsza: na pewno nie zaszkodzi, a może tylko pomóc!

zdjęcie ilustracyjne/ pexels.com/@cottonbro

Jaki oczyszczacz powietrza - pytają internauci na rozmaitych forach dyskusyjnych. Nie ma gotowej recepty. Należy najpierw zrozumieć zasadę działania tych urządzeń.

Najprościej rzecz ujmując: oczyszczacze powietrza mają pozwolić domownikom oddychać czystym powietrzem, wolnym od szkodliwych pyłów, bakterii i wirusów. Oczyszczacze powietrza składają się w głównej mierze z wentylatora oraz filtra/filtrów. Wentylator odpowiada za zasysanie powietrza do urządzenia, które przepuszczane jest przez filtry. Te z kolei mają za zadanie zatrzymać wszelkie niechciane drobinki z powietrza, po czym urządzenie „wyrzuca” powietrze z powrotem.

Tutaj warto zaznaczyć, że filtry - jak w każdym urządzeniu, które takowe posiada - to jedyna część oczyszczacza powietrza, która wymaga uwagi użytkowników. Jeśli oczyszczacz powietrza wyposażony jest w filtr HEPA - przyjdzie czas na jego wymianę. Filtry zmywalne zaś - jak sama nazwa wskazuje - są wielokrotnego użytku; można je myć pod bieżącą wodą. To, na jak długo wystarczy filtr, wpływać będzie jakość oczyszczanego powietrza.

Oczyszczacz powietrza - czy warto

Każdy producent będzie zachwalał swój produkt, obiecując rewelacyjne rezultaty. Jak jest w praktyce? Ano tutaj warto wiedzieć o kilku istotnych parametrach:

  • Wydajność - najczęściej podawana w m3/h. Zaleca się, aby wartość ta wynosiła realną kubaturę, w której chcemy używać oczyszczacz powietrza, pomnożona razy trzy;
  • Filtry - jeśli decydujesz się na filtr HEPA, zwróć uwagę, by była to minimum klasa E12 (najlepiej H13 lub nawet H14). To gwarancja wyeliminowania z powietrza niechcianych drobinek kurzu, drobnoustrojów czy alergenów;
  • Jedno pomieszczenie = jeden oczyszczacz powietrza - w specyfikacji podawanej przez producenta znajdziemy zawsze maksymalną powietzchnię, na której oczyszczacz powietrza sobie poradzi. Należy pamiętać, że chodzi o jedno pomieszczenie - nieprzedzielone ścianami czy drzwiami. Wszelkie elementy, utrudniające swobodny obieg powietrza, poważnie utrudnią oczyszczanie;
  • Tryby pracy - to istotny aspekt oczyszczacza powietrza, wszak z założenia powinno to być urządzenie niemal całkowicie bezobsługowe. Warto mieć tryb automatyczny, który pozwoli bieżące monitorowanie jakości powietrza i samoczynne zwiększenie obrotów wentylatora, jeśli zajdzie taka potrzebna (np. zapachy z kuchni, dym papierosowy).

Oczyszczacz powietrza dla alergików

Borykający się z wszelkiej maści alergiami czy astmą, szczególnie powinni rozważyć zakup oczyszczacza powietrza. Niezależnie od stopnia uczulenia na pyłki czy sierść domowych zwierzaków, urządzenie zapewni czyste i zdrowe powietrze - to realnie obniża ryzyko powikłań związanych z wdychaniem zanieczyszczeń.

Informacja dla alergików: Oczyszczacz powietrza pochłonie pyłki roślinne, białka, które przedostają się do powietrza wraz z wypadającą sierścią zwierząt, pleśń czy roztocza. Te niechciane elementy powietrza, którym oddychamy, często są przyczyną alergii czy astmy. Oczyszczacz powietrza „przygotuje” też powietrze na noc - sen przyjdzie łatwiej i nie zostanie zakłócony kaszlem czy katarem. (urządzenie może także pracować w nocy - przydatny tryb nocny).

Dla kogo oczyszczacz powietrza

Alergicy to jedna z najważniejszych grup docelowych oczyszczaczy powietrza. Urządzenie jednak jest znacznie bardziej wszechstronne. Uwagę na nie powinni zwrócić także rodzice - w szczególności niemowlaków. Wraz z przyjściem na świat, system odpornościowy nie jest odpowiednio wykształcony. Właśnie dlatego dzieci są bardziej podatne na wszelkiej maści pyłki czy wirusy w powietrzu. Zamknięcie dziecka w domu także na niewiele się zda, jeśli powietrze na zewnątrz jest zanieczyszczone. Oczyszczacz powietrza będzie zatem optymalnym rozwiązaniem.

Obok najmłodszych, oczyszczacz powietrza będzie też nieoceniony dla seniorów. Badania Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wykazały, że zanieczyszczenie powietrza ma związek z występowaniem m.in. zawałów, udarów mózgu czy zatorowości płucnej. 

 



Źródło: niezalezna.pl, decofire.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo