Premier spotkał się z Czechami. Co dalej z Turowem?

Dziś premier Mateusz Morawiecki spotkał się z politykami z czeskiej partii ODS, która wygrała niedawne wybory do tamtejszego parlamentu. Jednym z tematów rozmów był spór o kopalnię Turów.

Fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

Szef polskiego rządu po wtorkowej debacie w Parlamencie Europejskim spotkał się w Strasburgu z przedstawicielami czeskiego ugrupowania w Parlamencie Europejskim.

- ODS będzie współtworzyć nowy rząd w Republice Czeskiej

 - wskazał rzecznik rządu.

Jak przypomniał, ODS podobnie jak PiS należy w PE do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).

- W czasie rozmowy poruszono sprawy z bieżącej agendy UE: m.in. (kwestie) związane z polityką energetyczną oraz pakietem klimatycznym. Jednym z tematów była także sprawa Turowa

 - dodał Müller.

ODS wygrała niedawne wybory parlamentarne w Czechach w ramach koalicji SPOLU powołanej przez opozycyjne partie prawicowe. W skład koalicji oprócz ODS wchodzą ponadto Unia Chrześcijańska i Demokratyczna-Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU-CzSL) oraz Tradycja Odpowiedzialność Dobrobyt 09 (TOP 09).

Rząd ustępującego premiera Andreja Babisza w lutym br. wniósł skargę przeciwko Polsce w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów. Strona czeska wnioskowała też o tzw. zastosowanie środka tymczasowego, czyli zakazu wydobycia. Skargę skierowano w związku z rozbudową kopalni, która zdaniem Pragi zagraża dostępowi do wody mieszkańców Liberca, uskarżających się także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego.

W maju br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odpowiadając na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia. Przedstawiciele obu rządów spotykali się 17-krotnie, by wypracować porozumienie dotyczące kopalni Turów. Rozmowy prowadzili także eksperci i przedstawiciele samorządów oraz kierownictwo kopalni. 30 września minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował jednak, że rozmowy polsko-czeskie w sprawie kopalni zakończyły się fiaskiem.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo