Sąd: Ponad 660 tys. odszkodowania dla Mourada T.

Ponad 660 tys. zł za niesłuszne aresztowanie ma otrzymać Marokańczyk Mourad T., uniewinniony półtora roku temu prawomocnie od zarzutu przynależności do tzw. Państwa Islamskiego – zdecydował we wtorek Sąd Okręgowy w Katowicach.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com / AJEL

Mężczyzna, który po zatrzymaniu przez ABW spędził w areszcie trzy i pół roku, oraz jego pełnomocnik żądali 2 mln zł zadośćuczynienia i 161 tys. zł odszkodowania. Sąd przyznał 500 tys. zadośćuczynienia i ponad 160 tys. odszkodowania.

W kwietniu 2020 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach uniewinnił Mourada T. od zarzutu przynależności do ISIS, zmieniając wcześniejszy wyrok sądu okręgowego. Inaczej niż sąd I instancji, SA ocenił, że nie ma wystarczających dowodów, by przypisać mu udział w tej organizacji. SA uznał Marokańczyka prawomocnie za winnego jedynie drobniejszych przestępstw – wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w dokumencie (nazwisko Mourad Sultan i fałszywa data urodzin) i posługiwania się nim oraz przewożenie niewielkich ilości narkotyków; skazał go na to łącznie na 1,5 roku więzienia.

W dzisiejszym wyroku sąd okręgowy uznał, że podstawą stosowania najsurowszego środka zapobiegawczego był zarzut przynależności do Państwa Islamskiego, skoro więc T. został od niego uniewinniony, aresztowanie było niesłuszne.

Rok wcześniej, orzekający I instancji Sąd Okręgowy w Katowicach skazał T. na 3 lata i osiem miesięcy więzienia, z czego na 3 i pół roku za przynależność do zbrojnej organizacji terrorystycznej.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Mourad T. #ISIS #uniewinnienie

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo