Komisja senacka: Nie będzie poprawek w ustawie o zwrocie akcyzy zawartej w paliwie rolniczym

Senacka komisja rolnictwa nie wniosła żadnych poprawek do znowelizowanej ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w paliwie rolniczym. Nowe przepisy mówią m.in. o zwiększeniu limitu oleju napędowego zużywanego na 1 ha upraw rolnych ze 100 do 110 litrów.

Senat RP
Wikimedia.com, autor: Katarzyna Czerwińska - http://www.senat.gov.pl/gfx/senat/_thumbs/pl/defaultopisy/182/1/1/l1eUwmOfZlOY5YVUlA,2_2.jpg, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17331445

Nowe rozwiązania mają na celu zmniejszenie kosztów produkcji w gospodarstwach rolnych.

"Nowela zakłada zwiększenie limitu oleju napędowego, od którego będzie przysługiwać zwrot akcyzy. Ustawa zwiększa limit paliwa ze 100 l do 110 l zużywanego na 1 ha upraw rolnych. Rośnie też limit zużycia oleju napędowego w przeliczeniu na dużą jednostkę przeliczeniową bydła (DJP) z 30 l do 40 l w przypadku prowadzenia przez producenta rolnego chowu i hodowli bydła"

- mówił na posiedzeniu komisji wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.

Wiceminister wyjaśnił, na pytanie senatorów, że choć kwotowo dla rolnika zwiększenie zwrotu części akcyzy z paliwa na poziomie 10 zł/ha wydaje się niewielkie, to w sumie w budżecie zagwarantowano na ten cel ponad 1,3 mld zł, a tylko z tytułu podniesienia tej kwoty budżet wyda dodatkowo ok. 160 mln zł. Podkreślił, że to jedno z największych wsparć dla rolnictwa ze środków krajowych.

Bartosik dodał, że maksymalna stawka regulowana przepisami unijnymi zwrotu części akcyzy z paliwa rolniczego wynosi 1,07 zł za litr, w Polsce obecnie rolnik otrzymuje zwrot 1 zł za litr paliwa zużytego do produkcji rolnej.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo