Dworczyk: Można jasno i merytorycznie bronić polskich interesów

Przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego pokazało, że można w sposób jasny i merytoryczny bronić polskich interesów - ocenił szef KPRM Michał Dworczyk po wystąpieniu premiera podczas debaty o stanie praworządności w Parlamencie Europejskim. 

fot. Krystian Maj / KPRM

We wpisie zamieszczonym na Twitterze Dworczyk podkreślił, że „Europa powinna być silna i solidarna, oparta na wartościach, a obowiązujące reguły takie same dla wszystkich”.

Debata w Parlamencie Europejskim, w której wzięła udział także szefowa KE Ursula von der Leyen, ma związek z wydaniem przez Trybunał Konstytucyjnego 7 października wyroku w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym. 

Podczas debaty w PE premier zapewniał, że jego rząd i stojąca za nim większość parlamentarna są "częścią proeuropejskiej większości w Polsce". 

Za niedopuszczalne uznał rozszerzenie kompetencji instytucji UE poza trakty, działanie metodą faktów dokonanych i używanie języka szantażu finansowego. 

Odrzucam język gróźb, pogróżek i wymuszeń. Nie zgadzam się na to, żeby politycy szantażowali i straszyli Polskę, by szantaż stał się metodą uprawiania polityki wobec któregoś z państw członkowskich.
- powiedział.

Premier Morawiecki ocenił także, że praworządność jest różnie rozumiana, ale wśród elementów wspólnych wymienił: zasadę trójpodziału władzy, niezawisłość sądów i hierarchię źródeł prawa. 


 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo