Ministerstwo Zdrowia o świadczeniach gwarantowanych w AOS. Nowelizacja rozporządzenia

Jedną z kluczowych zmian projektowanej nowelizacji rozporządzenia, którą skierowano dzisiaj do konsultacji publicznych, będzie wprowadzenie rezonansu magnetycznego piersi do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/DarkoStojanovic

Rezonans magnetyczny piersi jest metodą o wysokiej czułości w wykrywaniu raka piersi. Jego rola stopniowo się zwiększa, szczególnie w ocenie rozległości naciekania nowotworu, zwłaszcza gdy wyniki oceny mammograficznej i ultrasonograficznej są rozbieżne. Rezonans magnetyczny piersi jest procedurą rekomendowaną w obowiązujących zaleceniach postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w raku piersi.

Co jeszcze w projekcie?

Projekt rozporządzenia wprowadza także do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej także "telemetryczny nadzór nad pacjentami z implantowanymi urządzeniami wszczepialnymi".

Ma on zapewnić bezpieczne, kompleksowe wsparcie dla pacjentów z niewydolnością serca, u których w ramach postępowania terapeutycznego wszczepiono stymulator lub kardiowerter-defibrylator serca wyposażony w funkcję, która umożliwia zdalne przekazywanie zgromadzonych danych.

W odróżnieniu od standardowej metody monitorowania stanu zdrowia pacjenta – sprowadzającej się do odczytywania danych z urządzeń wszczepialnych podczas wizyty pacjenta w zakładzie leczniczym – zdalne monitorowanie parametrów przekazywanych z urządzeń wszczepialnych umożliwi kontrolowanie stanu zdrowia pacjentów w czasie rzeczywistym, a co za tym idzie, szybsze podjęcie właściwej interwencji medycznej.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo