Minister sportu zdradził ile będą kosztować igrzyska olimpijskie w Brisbane

Koszt letnich igrzysk olimpijskich, które w 2032 roku mają się odbyć w Brisbane, prawdopodobnie przekroczy zapisane w dokumentach ofertowych pięć miliardów dolarów australijskich (ok. 3,7 mld USD). Minister sportu Richard Colbeck zapewnił jednak, że pieniądze zostaną wydane mądrze.

Karsten Warholm rekordzista świata w biegu na 400 m ppł z igrzysk w Tokio
fot. olympics.com

Prawdopodobnie będzie to nieco ponad pięć miliardów, biorąc pod uwagę także koszty infrastruktury transportowej i olimpijskiej

– powiedział o kosztach igrzysk olimpijskich Colbeck w stacji radiowej 4BC w Brisbane.

Według założeń całość przedsięwzięcia sfinansować mają po połowie rząd federalny oraz stanu Queensland, którego stolicą jest Brisbane. Colbeck przypomniał, że rząd federalny dał jasno do zrozumienia rządowi Queensland, że umowa o finansowanie została podpisana pod pewnymi warunkami.

Jeśli mamy finansować projekt w połowie, to chcemy być rzeczywistym 50-procentowym partnerem w całym procesie przygotowania i organizacji igrzysk

- zaznaczył minister i dodał, że przedstawiciele rządu krajowego wejdą w skład Komitetu Organizacyjnego, a oba rządy zwiążą się stosowną umową.

Chcemy uczestniczyć w podejmowaniu strategicznych decyzji dotyczących igrzysk.

Australijczycy w swojej ofercie położyli duży nacisk na wykorzystanie istniejących już obiektów, w tym przebudowanej już areny krykietowej Gabba, która ma być miejscem ceremonii otwarcia i zamknięcia, a także zawodów lekkoatletycznych.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#igrzyska olimpijskie #Australia

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo