Sposoby na szybki sen. Poznaj techniki zasypiania

Cudowny sposób na bezsenność? To mit. Problem bezsenności dotyka wielu ludzi, a ci nie zawsze wiedzą, jak sobie z nim radzić. Powodów takiego stanu rzeczy najczęściej jest kilka. Rozstrojony zegar biologiczny, tempo życia, ilość stresu, objadanie się przed pójściem do łóżka… Trudności z zasypianiem nie muszą oznaczać jednak natychmiastowej wizyty u lekarza. Może się okazać, że zmiana dotychczasowych nawyków rozwiąże problem bezsenności.

zdjęcie ilustracyjne/ pexels.com/@Tim_Samuel

Problem z zasypianiem - powody

Praca, sklepy, korki, domowe obowiązki… Życie w pełnym biegu nie dla wszystkich oznacza, że sen przyjdzie natychmiast. Jeśli mimo zmęczenia sen nie nadchodzi, prawdopodobnie powinniśmy zmienić codzienne nawyki. Popełniamy wiele błędów, które mogą powodować bezsenność. To m.in. siedzący tryb pracy, zbyt mała ilość ruchu, ciężkostrawne jedzenie o nieregularnych porach, a nawet tuż przed snem… Wszystko to przekłada się na późniejsze problemy z zaśnięciem.

Wymieniać można niemal w nieskończoność:

  • wieczorne przeglądanie telefonu lub korzystanie z laptopa przed snem;
  • nadużywanie kawy czy herbaty;
  • złe samopoczucie;
  • duża ilość stresu
  • brak regeneracji, pośrednio powodowany… brakiem snu.

Doceń sen

Sen to element niezwykle ważny w naszym życiu, choć zbyt długi nie pełni już funkcji regeneracyjnych. Badania wykazały, iż nadmiar snu może zwiększać ryzyko chorób serca, rozwoju cukrzycy, nadwagi, a także być przyczyną obniżonej koncentracji w ciągu dnia. Naturalną konsekwencją jest też ograniczenie aktywności fizycznej. A ta - jak wiadomo - zwiększa wydzielanie endorfin, odpowiedzialnych za uczucie przyjemności.

Szybkie zasypianie

Walczyć z brakiem snu można na różne sposoby. Bez wątpienia warto je wypróbować, zanim udamy się na konsultacje z lekarzem i zaczniemy brać leki. Nie ma cudownego sposobu na bezsenność. Każdy organizm jest inny, każdy też ma inny tryb życia. Jeśli pierwsze sposoby nie dadzą efektu, nie ma się co zrażać. Jest ich całe mnóstwo! Może się okazać, że najprostsze sposoby na zasypianie okażą się najskuteczniejsze.

Sposoby na bezsenność

Jeszcze przed snem warto zadbać o łóżko oraz sypialnię. Zaleca się przewietrzyć pomieszczenie oraz pościel. Odpowiednie dotlenienie organizmu oraz utrzymanie optymalnej temperatury w sypialni to klucz do szybszego i naturalnego zaśnięcia.

Jeśli lubisz podjadać wieczorem, zjedz coś lekkiego najpóźniej dwie godziny przed snem. Definitywnie zrezygnuj z ciężkich posiłków oraz napojów pobudzających, takich jak: kawa, mocna herbata czy napoje z kofeiną.

Jeśli wieczorami surfujesz po internecie czy przeglądasz media społecznościowe, warto odejść od tego nawyku. Specjaliści zalecają odłożenie na bok wszelkich urządzeń generujących światło niebieskie, czyli właśnie telefony, laptopy czy nawet telewizję. Urządzenia te forsują nasz mózg do pozostawania w trybie gotowości, co bardzo utrudnia osiągnięcie potrzebnego wyciszenia i spokoju przed snem.

Jeśli nie wyobrażasz sobie siebie bez wieczornej aktywności, można sięgnąć po książkę. Czytanie działa relaksacyjnie i usypiająco. Jeśli preferujesz e-booki, warto zaopatrzyć się w czytnik e-booków. Ekrany tych urządzeń wykonane są w technologii e-ink; czytniki same w sobie nie generują światła, a treść widoczna jest dopiero przy świetle z zewnątrz, np. lampki nocnej. Przed snem warto postawić też na inny relaks. Nieoceniona może się okazać gorąca kąpiel w akompaniamencie ulubionej muzyki.

Tak proste czynności mogą okazać się skuteczne i zapewnić szybki sen. Grunt to wypracować sobie właściwą rutynę, by raz na zawsze pożegnać bezsenność.

Zioła na sen

Borykający się z bezsennością często sięgają też po ziołowe napary. To coraz popularniejsza metoda na szybkie zasypianie. Wśród tych, które ograniczają stres i wpływają na zaśnięcie, wymienić można: melisę, lawendę czy walerianę. Wszystkie z nich uspokajają i działają nasennie. Dodatkowo, melisa ma właściwości przeciwlękowe. To w pełni naturalne i domowe sposoby, które mogą pomóc wyeliminować problem z zasypianiem.

Pamiętaj, że efekty nie przyjdą natychmiast! Warto odczekać i obserwować nadchodzące zmiany. Jeśli jednak nic nie przyniesie skutku, bezsenności nie można bagatelizować. Zaleca się wówczas kontakt z lekarzem. Zaburzenie snu powinno być odpowiednio zdiagnozowane.

 

Źródło: niezalezna.pl, medonet.pl, panmaterac.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo