„Decydująca dekada dla planety”. Książę William zainicjował konkurs. Są laureaci

W Londynie ogłoszono w niedzielę pięciu laureatów pierwszej edycji nagród Earthshot, zainicjowanych przez księcia Williama i sir Davida Attenborough oraz przyznawanych osobom i organizacjom za wysiłki na rzecz ratowania Ziemi. Zwycięzcy, pochodzący m.in. z Kostaryki, Indii i Włoch, otrzymali po milionie funtów na swoją proekologiczną działalność – podała BBC.

Royal Navy, OGL 3 , via Wikimedia Commons

„Najbliższe 10 lat to decydująca dekada dla planety” – powiedział książę William w nagraniu udostępnionym podczas uroczystości. „Czas ucieka (…), ale ludzkość ma wybitne osiągnięcia w rozwiązywaniu tego, co nierozwiązywalne” - dodał.

W minionym tygodniu syn następcy brytyjskiego tronu zasugerował, że największe światowe umysły zamiast na turystyce kosmicznej powinny skupić się na ratowaniu Ziemi. Dzień wcześniej odbył się komercyjny lot kosmiczny na pokładzie statku należącego do firmy Blue Origin założyciela Amazona, Jeffa Bezosa.

Nagrody Earthshot, przyznawane przez Fundację Królewską z siedzibą w Londynie, zostały zainaugurowane w 2020 roku i będą wręczane do 2030 roku. Nawiązują do idei Moonshot, przedstawionej przez prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego, który w latach 60. XX wieku zobowiązał się do wysłania człowieka na Księżyc w ciągu dekady.

Laureaci Earthshot są wyłaniani w pięciu kategoriach korespondujących z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Tegoroczni zwycięzcy pochodzą z Kostaryki, Bahamów, Indii, Włoch, Tajlandii i Niemiec. Realizują różne projekty związane m.in. z przywracaniem koralowców i lasów deszczowych, redukcją odpadów i emisji CO2.

Największym testem będzie sprawdzenie, czy projekty, które zdobyły uznanie jury, sprawdzają się w praktyce - zauważa BBC.

Wśród wyróżnionych nagrodą inicjatyw znalazła się działalność przedsiębiorstwa społecznego Takachar, które walczy ze spalaniem odpadów rolniczych. Indyjska firma opracowała niskobudżetową, przenośną technologię podłączaną do ciągników, która przekształca pożniwne resztki w nadające się do sprzedaży bioprodukty, takie jak paliwo i nawóz. Zmniejsza przy tym o 98 proc. emisję dymu ze spalanych odpadów, co znacząco poprawia jakość powietrza.

Nagrodzono także miasto Mediolan za system odzyskiwania żywności z supermarketów czy stołówek pracowniczych i przekazywania zebranych zasobów organizacjom pozarządowym, które kierują produkty spożywcze wprost do najbardziej potrzebujących. Trzy miejskie centra zbierają żywność, która pozwala na przygotowanie dziennie 260 tys. posiłków.

W gronie laureatów znalazła się też międzynarodowa firma Enapter, która opracowała technologię przekształcania odnawialnej energii elektrycznej w bezemisyjny gaz wodorowy. Nagrodzona koncepcja pozwala ekologicznie napędzać samochody i samoloty, zasilać przemysł i ogrzewać domy.

Ceremonia rozdania nagród odbyła się w londyńskim Alexandra Palace. Scenę skonstruowano bez użycia plastiku, a goście zostali poproszeni o „wzgląd na środowisko” przy wyborze stroju. O artystyczny wymiar wydarzenia zadbali Ed Sheeran, Coldplay i KSI. Prąd konieczny do organizacji koncertu wytworzyło 60 rowerzystów – podała BBC.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo