Zmiany w polskim sądownictwie będą kontynuowane. Ozdoba: „Sędzia to nie jest święta krowa"

"Idea była taka, żeby po prostu bandyta przestał nosić togę. Nie może być tak, że oni są nadzwyczajną kastą" - powiedział poseł Jacek Ozdoba (Solidarna Polska), gość Michała Rachonia w programie Woronicza 17 w TVP Info, na temat planowych zmian w polskim sądownictwie.

Zrzut ekranu/tvp.stream.vod.tvp.pl

Gośćmi Michała Rachonia podczas niedzielnego wydania programu Woronicza 17 byli Dominik Tarczyński (europoseł PiS), Jacek Ozdoba (Solidarna Polska), Grzegorz Napieralski (KO), Anna Maria Żukowska (Lewica), Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja), Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta).

Poruszono kwestie ustawy dotyczącej budowy muru na granicy polsko-białoruskiej oraz zmian w polskim sądownictwie. Debatowano również nad tym, czy prawo unijne powinno mieć wyższość nad Konstytucją RP. 

Które przepisy są ważniejsze?

Grzegorz Napieralski (KO) zapytany o to, dlaczego w innych krajach, które nie zgadzają się na to, by narzucano im prawo unijne ponad krajowe, nie mówi się o wyjściu z Unii Europejskiej, odpowiedział:

"Jeśli chodzi o niebezpieczeństwo wyjścia Polski z UE to ono jest realne. Chodzi o wypowiedzi i działania polityków partii rządzącej."

Polexit a brexit

Prowadzący Michał Rachoń zwrócił się do posła KO z prośbą o wskazanie przykładu zachowań, przez które - jak twierdzi polityk - Polska może zostać "wypchnięta" z Unii Europejskiej.

Polityk opozycji w swojej odpowiedzi użył porównania Polski i sprawy rzekomego polexitu do brexitu. 

"Pan minister [Patryk] Jaki tu w tym studio atakował ostro Unię Europejską i jej zachowania. Tak samo zaczynało się w Wielkiej Brytanii"

- powiedział Napieralski.

"Są łamane prawa człowieka. Takich wyroków nie widziałem nigdzie w Unii, dlatego ona zwraca nam uwagę."

- dodał.

Jak zauważył prowadzący Michał Rachoń, tylko względem Polski pojawiają się zarzuty w kwestii nierespektowania prawa unijnego. 

Odpowiedzi na tę wypowiedź udzielił Dominik Tarczyński (PiS):

"Nikt nie występuje przeciwko UE, my nie zgadzamy się z lewactwem"

"Nie wyjdziemy z Unii Europejskiej, nikt nas z niej nie wypchnie"

- dodał

Do tematu odniósł się również Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja).

"Nie wszyscy wysłuchali orzeczenia. Tam nie ma niczego o polexicie. Trybunał orzekł, że prawo unijne jest sprzeczne z polską konstytucją. I to jest prawda. Unia uważa, że prawo unijne jest ważniejsze, a Polska, że polskie."

- powiedział.

Co z sądami?

W sobotę wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przedstawił założenia nowych zmian w sądownictwie, przygotowywanych przez PiS.

W rozmowie na antenie radia RMF FM, Jarosław Kaczyński wyjaśnił kilka kwestii, które mają ulec zmianie w polskich sądach. Pytany o wymiar sprawiedliwości i sprawę Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, wicepremier odparł, iż komitet, którego jest przewodniczącym, zatwierdził projekt zmian w sądownictwie "wiele miesięcy temu, kiedy nie było jeszcze sporu".

"To jest część Polskiego Ładu. To zostanie wprowadzone bardzo niedługo" 

- powiedział.

Zdaniem prezesa PiS, "trzeba opanować tę anarchię, która panuje dzisiaj w polskich sądach".

"I trzeba zlikwidować te instytucje, które całkowicie się nie sprawdziły, a Izba Dyscyplinarna się nie sprawdziła"

- podkreślił

Podczas porannej rozmowy w programie Woronicza 17, wiceminister klimatu, Jacek Ozdoba (Solidarna Polska) odniósł się do planowych zmian w polskim sądownictwie słowami: 

"Sędzia to nie jest święta krowa. Idea była taka, żeby bandyta przestał nosić togę. (...) Nie może być tak, że oni są nadzwyczajną kastą."

Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta) wspomniał o stanowisku prezydenta w tej kwestii:

"Dla pana prezydenta Andrzeja Dudy najważniejsze jest to, żeby zmniejszyć przewlekłość postępowań, żeby obywatel czuł bliskość z sądem i że został dobrze osądzony. My w Kancelarii Prezydenta pracujemy nad ustawą o sędziach pokoju razem z przewodniczącym Pawłem Kukizem. W środę będziemy mieć kolejne posiedzenie, prace są na finiszu i mamy nadzieję, że w najbliższych tygodniach zostaną upublicznione ustawy, które na pewno pomogą w walce z przewlekłością spraw i z dobrodziejstwem wymiaru sprawiedliwości."

 

 

 

Źródło: niezalezna.pl, TVP Info

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo