Francja: Protest „żółtych kamizelek” wrócił na ulice

Ruch protestu „żółtych kamizelek” wrócił na ronda i ulice francuskich miast. Protesty związane są ze wzrostem cen energii. W sobotę po południu wiele „żółtych kamizelek” zebrało się m.in. na Placu Bastylii w Paryżu.

Zdjęcie ilustracyjne
twitter.com/rosenbusch_

W ostatnich dniach na portalach społecznościowych pojawiły się wezwania do wznowienia ruchu "żółtych kamizelek", trzy lata po powstaniu tej inicjatywy masowego protestu. „Odzyskaj ronda, centra miast, wyjdź na ulicę” – namawiał na nagraniach Jerome Rodrigues, jeden z liderów ruchu.

W całym kraju zaplanowano ponad 100 demonstracji z udziałem „żółtych kamizelek" z powodu wzrostu cen paliwa, elektryczności i gazu.

Kilku deputowanych partii rządzącej LREM wyraziło już swoje zaniepokojenie możliwym wznowieniem ruchu. Jeden z nich, Valerie Gomez Bassac, uważa, że kolejne protesty byłyby „katastrofą dla gospodarki”.

Litr oleju napędowego jest sprzedawany na francuskich stacjach benzynowych średnio za ponad 1,53 euro. Pobity został zatem rekord z 2018 rok. Na niektórych stacjach benzynowych litr benzyny przekroczył symboliczną barierę 2 euro.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Francja #żółte kamizelki

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo