Rząd zmienił przepisy. Mateusz Morawiecki: Dzięki nim na polskich drogach umiera kilkaset osób mniej

"Regulacje, które wdrażamy, sprawdzają się w praktyce" - tak premier Morawiecki odniósł się do obowiązujących od 1 lipca przepisów, dzięki którym piesi zyskali faktyczne pierwszeństwo na drogach. Szef rządu podkreślił, że zmiana przepisów spowodowała, że na polskich drogach umiera o kilkaset osób rocznie mniej.

Zdjęcie ilustracyjne
Pexels

Premier wziął dziś udział uroczystości z okazji 1. Urodzin Polskiego Radia Kierowców, która odbyła się na torze gokartowym pod Warszawą.

Szef rządu podkreślił, że w centrum działań rządu jest człowiek, więc także jego bezpieczeństwo.

"Bezpieczeństwo ruchu drogowego w poruszaniu się po drogach jest również w centrum naszych działań. To była moja obietnica podczas expose. Tę obietnicę spełniamy" - powiedział Morawiecki.

Wskazał, że wiele działań rządu łączy się z ograniczeniem "szaleństw na drogach".

"Nasze wielkie inwestycje w infrastrukturę drogową zaczynają się coraz lepiej sprawdzać. Także ostatnie dane pokazują, że te regulacje, które wdrażamy, sprawdzają się w praktyce, że przejście dla pieszych nie jest wirtualnym, ale faktycznym pierwszeństwem dla pieszych" - mówił premier.

Przypomniał, że od 1 lipca br. pieszy zbliżający się do przejścia ma pierwszeństwo przed pojazdem. Dzięki tym przepisom, jak powiedział Morawiecki, w porównaniu do 2018 i 2019 r. na polskich drogach umiera o kilkaset osób mniej, a wypadków jest o blisko o 30 proc. mniej. Dodał, że jest to możliwe także dzięki inwestycjom m.in. w chodniki i doświetlenie przejść dla pieszych. 

Coraz kulturalniejsza jazda

Szef rządu podkreślił, że "bezpieczeństwo na drogach składa się z trzech podstawowych elementów: dobrej infrastruktury, prawa i odpowiedzialności". Wśród podejmowanych przez rząd działań rozwijających infrastrukturę drogową premier wymienił: nowe chodniki, przejścia dla pieszych, doświetlenie dla pieszych, balustrady przed szkołami i przedszkolami, ronda oraz najróżniejsze elementy mające spowalniać jazdę bądź czynić ją bardziej płynną.

"To wszystko powoduje, że ci szarżujący kierowcy, piraci drogowi, mają mniej przestrzeni do swobodnego działania" - powiedział szef rządu. Podkreślił, że przekraczanie prędkości powoduje bardzo często śmiertelne wypadki lub takie, po których osoby zostają kalekami na całe życie.

"Każde ocalone życie to wielka wartość. Cieszę się, że Polscy kierowcy jeżdżą kulturalniej i coraz bezpieczniej" - dodał Morawiecki.

W uroczystości brał udział także Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Polityk informował, że rząd przekaże 100 mln zł na poprawę bezpieczeństwa na drogach lokalnych. Fundusze mają być przeznaczone dla samorządów.

"Dzisiaj, przy okazji pierwszych urodzin Polskiego Radia Kierowców, chciałem zakomunikować, że przygotowaliśmy program na łączną sumę 100 mln zł, który będzie dedykowany dla samorządów na podniesienie bezpieczeństwa ruchu drogowego" - powiedział Buda.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Polska

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo