Rekonstrukcja rządu w przyszłym tygodniu?

Ostateczne decyzje odnośnie zmian w rządzie zostaną podjęte w najbliższych dniach - poinformował dziś szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch w Programie Trzecim Polskiego Radia. Polityk zaznaczył, że zmiany personalne w Radzie Ministrów nastąpią "szybko".

Sejm RP
Wikimedia.com, autor: I, Kpalion, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2247495

"Pan prezydent jest każdorazowo (...) konsultowany przez pana premiera, w pierwszym rzędzie, jeśli chodzi o decyzje dotyczące zmiany składu rządu. Poczekajmy na najbliższe dni na ostateczne decyzje pana premiera" - powiedział Soloch zapytany w Programie Trzecim Polskiego Radia o kwestie związane ze zmianami obecnego gabinetu.

Dopytywany, kiedy dokładnie mogłoby to nastąpić, powiedział:

"Myślę, że w przeciągu dosłownie najbliższych dni, nie tygodni. Może być to szybko".

Soloch podkreślił, że prezydentowi zależy w pierwszym rzędzie na tym, aby był to rząd sprawny, skuteczny i popiera wszystkie działania, które temu służą.

"Prezydent również na dzień dzisiejszy zakłada, że wybory odbędą się w normalnym terminie. Póki co wszystko na to wskazuje" - dodał.

Inny gość programu, wicerzecznik PiS Radosław Fogiel zapytany dlaczego rekonstrukcja rządu jeszcze się na zakończyła, powiedział, że modyfikacje są wymuszone jedynie zmianami koalicyjnymi.

"Całość procesu będzie prawdopodobnie zakończona w przyszłym tygodniu, będzie o tym mówił premier Morawiecki. Nie jest moją rolą uprzedzać pana premiera w konkretnych decyzjach, jaka będzie konfiguracja ministerstw, kto jakie stanowisko będzie pełnił, bo to jest rola premiera rządu" - dodał.

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w czwartek, że proces zmian w rządzie powinien zakończyć się w przyszłym tygodniu. Podkreślił, że mowa jedynie o kilku korektach oraz uzupełnieniu wakatów w Ministerstwie Rozwoju oraz powołaniu posła Kamila Bortniczuka (Partia Republikańska) na ministra sportu.

Zmiany w rządzie zapowiadane są przez Zjednoczoną Prawicę od czasu opuszczenia obozu rządzącego przez Porozumienie Jarosława Gowina, który odszedł z rządu - z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii - razem z niektórymi współpracownikami, ale ostatecznie większość wiceministrów wywodzących się z ugrupowania byłego wicepremiera pozostała w Zjednoczonej Prawicy przechodząc do klubu parlamentarnego PiS.

W ramach zmienionej formuły Zjednoczona Prawica może przyłączyć m.in. Partię Republikańską założoną przez europosła Adama Bielana oraz funkcjonującą jako zespół parlamentarny formację "OdNowa RP" wiceszefa MON Marcina Ociepy.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#polityka

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo