Kto pożegna się z rządem? J. Kaczyński tajemniczo: Nie zaprzeczam. Nie potwierdzam

Jarosław Kaczyński powiedział dziś, że rząd powinien przede wszystkim Polski Ład wcielić w życie, uczynić faktem a nie tylko zapowiedzią. Pytany o akcyzę na paliwa ocenił: "Nie obniżałbym obecnie akcyzy, aby zmniejszyć ceny paliw, bo nie powinno się ograniczać dochodów państwa" - mówił wicepremier, prezes PiS. Zaznaczył, że wie, kto opuści rząd. "Lepiej, żeby jednak powiedział o tym premier, powiedział prezydent" - dodał.

Rada Ministrów
flickr.com/ Kancelaria Premiera/ Krystian Maj/KPRM

Lider PiS był pytany w radiu RMF FM, kto pożegna się z rządem, a kto w nim zostanie. "Tego panu nie powiem. Nie dlatego, żebym nie wiedział, tylko lepiej, żeby jednak powiedział o tym premier, powiedział prezydent" - zaznaczył Kaczyński.

Pytany, czy za ministra rolnictwa Grzegorza Pudę będzie Henryk Kowalczyk, Kaczyński powiedział: "Nie zaprzeczam. Nie potwierdzam". Na pytanie, czy minister klimatu Michał Kurtyka odejdzie i na jego miejsce przyjdzie Anna Moskwa, szef PiS powiedział: "Nie zaprzeczam. Nie potwierdzam".

Pytany, czy odejdzie szef KPRM Michał Dworczyk, lider PiS oświadczył: "Na pewno nie będzie zmieniony. Przynajmniej teraz."

Kto za Gowina?

Na pytanie, kto będzie ministrem rozwoju po odejściu Jarosława Gowina, Kaczyński przyznał, że "jest wakat". Zapowiedział, że przyjdzie "bardzo sprawny człowiek nie tylko o doświadczeniu polskim, ministerialnym i międzynarodowym". Dopytywany, czy to będzie Piotr Nowak, Kaczyński powiedział, że szczególnie teraz, kiedy zajmuje się bezpieczeństwem częścią jego zawodu jest dyskrecja.

Pytany o dwie kluczowe reformy, które ten rząd powinien zrobić szef PiS zaznaczył, że przede wszystkim powinien wcielić w życie, uczynić faktem a nie tylko zapowiedzią Polski Ład.

"To jest szereg posunięć, w różnych sferach"

- podkreślił.

Ceny paliw

Wicepremier był pytany, czy rząd powinien rozważyć możliwość obniżenia stawek akcyzy na paliwa, aby tym samym spadły ceny w detalu.

"Nie uważam, żeby akurat ta metoda, w tym momencie była najlepsza. Po prostu dlatego, że dla dokonania w Polsce zmian, pozytywnych zmian dla ogromnej większości społeczeństwa, a w gruncie rzeczy dla całego społeczeństwa, wymaga to pieniędzy, więc ja bym dochodów państwa nie obniżał"

- powiedział Kaczyński.

Wicepremier zaznaczył, że rząd może tu wykorzystać rozmaite metody.

"Sądzę, że coś takiego się stanie, będę za tym optował"

- dodał.

"Obniżenie akcyzy nie jest jedyną metodą, aby obniżyć tą cenę" - podkreslił.

"Natomiast sugerowałbym, żeby różnego rodzaju podmioty gospodarcze troszkę ograniczyły swoją ekspansję dochodową" - dodał.

Szef PiS zapytany o opinię na temat fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos powiedział, że jest ona potrzebna.

"To są jednak firmy państwowe, w każdym razie z bardzo dużym udziałem kapitału państwowego, który ma moc decyzyjną i ich polityka, chociaż oczywiście podporządkowana Kodeksowi Handlowemu zawiera element polityki państwowej. (...) Fuzja jest wskazana, jest potrzebna także i dlatego, żeby na przyszłość w Polsce ceny paliw były raczej niższe niż wyższe"

- stwierdził prezes Kaczyński.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Polska

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo