W tramwaju muzyka Chopina na żywo

W niedzielę 17 października, w 172. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina oraz w związku z odbywającym się Konkursem Chopinowskim, na ulice stolicy wyjedzie tramwaj, w którym muzyka tego wybitnego kompozytora będzie grana na żywo. Przejazdy linią specjalną będą bezpłatne.

PesaJazz Duzo, Warszawa
Wikimedia.com, autor: Muri - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36923595

"Trwa III etap 18. edycji Konkursu Chopinowskiego. W mieście, z tej okazji odbywa się wiele wydarzeń związanych z kompozytorem pod hasłem +W Warszawie wszystko gra Chopina+. W niedzielę po Warszawie będzie jeździł chopinowski tramwaj z muzyką graną na żywo" - poinformował stołeczny ratusz.

Muzyczny tramwaj będzie kursował od godziny 11 do 17 w pętli. Trasa przejazdu wiedzie od pl. Narutowicza przez pl. Zawiszy, Al. Jerozolimskie, Most Poniatowskiego, rondo Waszyngtona, al. Zieleniecką, Targową, Jagiellońską, rondo Starzyńskiego, Most Gdański, rondo Radosława, Okopową, Towarową, pl. Zawiszy do pl. Narutowicza.

"Każdy może wsiąść do tramwaju i spędzić miłą podróż słuchając muzyki Chopina. Nie trzeba kasować biletu" - przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz.

Również w niedzielę 17 października, w 172. rocznicę śmierci Chopina, o godzinie 21 w Bazylice Św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu zabrzmi tradycyjnie Requiem W. A. Mozarta.

Dla tych, którzy chcą na żywo śledzić przebieg konkursu, ratusz zaprasza do baru Studio na placu Defilad. Relacje są wyświetlane tam na dużym ekranie.

Stołeczny magistrat przypomina też, że "w Warszawie znajduje się 15 multimedialnych ławeczek Chopinowskich". Po naciśnięciu przycisku można posłuchać jednego z utworów Chopina, a z opisu dowiedzieć się, dlaczego ławka jest usytuowana przed danym obiektem i jaki był jego związek z kompozytorem.

Koncert laureatów i uroczystość wręczenia nagród zakończy tegoroczny festiwal. Wydarzenie zaplanowano na czwartek, 21 października.

"Zwycięzca konkursu otrzyma złoty medal oraz I nagrodę w wysokości 40 tysięcy euro. Warszawa ufundowała nagrodę w wysokości 7 tysięcy euro oraz wyróżnienia dla czwórki finalistów/finalistek Konkursu – po 4 tysiące euro każde" - przekazał ratusz.

Głównym organizatorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#polska

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo