Tusk chce zmieniać Konstytucję. Premier Morawiecki gotowy do rozmów, ale stawia twarde warunki

- Jesteśmy gotowi do nowelizacji Konstytucji, jednocześnie gwarantującej suwerenność Polski w jeszcze dalej posuniętym wymiarze, powiedział premier Mateusz Morawiecki, deklarując gotowość do rozmów z Donaldem Tuskiem o propozycji zmiany Ustawy Zasadniczej.

sejm.gov.pl

Premier był podczas piątkowej sesji Q&A pytany, czy PiS zamierza rozmawiać z liderem PO Donaldem Tuskiem o zmianie Konstytucji.

- Co do nowelizacji Konstytucji - jesteśmy gotowi do takiej nowelizacji, jednocześnie gwarantującej suwerenność Polski w jeszcze dalej posuniętym wymiarze, ponieważ niektórzy - ci zwłaszcza, którzy chcą pominąć rolę polskiej Konstytucji, jak gdyby zapominają, jaką wartością jest nasza suwerenność

- odpowiedział.

Gotowość do dyskusji

- Dlatego jesteśmy gotowi do takiej dyskusji jednocześnie wskazując, że Polska jest suwerennym, wolnym, niepodległym krajem w UE i to ogromna wartość, której na pewno nie chcemy dać sobie odebrać

- dodał premier. - Zresztą słyszymy coraz częściej z Europy Zachodniej, że Europa wtedy ma szanse przetrwać i być mocniejsza, jeśli będzie Europą ojczyzn i będzie się opierała o suwerenne państwa członkowskie - zaznaczył. 

Po raz kolejny podkreślał, że Konstytucja "stoi najwyżej w hierarchii praw w porządku państw członkowskich UE".

Tusk chce zmieniać Konstytucję 

Podczas konwencji krajowej PO we wrześniu lider ugrupowania zaproponował prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu wspólne przedsięwzięcie - zmianę art. 90 Konstytucji i wpisanie, że dla wypowiedzenia umowy międzynarodowej potrzebna jest w parlamencie większość 2/3 głosów. Tusk ocenił, że "PiS i Kaczyński chcą wyprowadzić Polskę z UE", ale jeśli tak nie jest, to PiS powinien zgodzić się na jego propozycję zmiany w Konstytucji.

W październiku klub KO złożył w Sejmie projekt zmian w Konstytucji, który - jak mówił lider PO Donald Tusk - ma dać "żelazną gwarancję, że Polska pozostanie w UE tak długo, jak będą chcieli tego Polacy". Zgodnie z projektem, o ewentualnym wyjściu z Unii miałoby zdecydować referendum lub Sejm i Senat 2/3 głosów.

 

Źródło: PAP, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo