Złoty umacniał się w mijającym tygodniu

W mijającym tygodniu polska waluta zyskała na wartości w stosunku do euro. Rynek spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na kolejne podwyżki stóp procentowych. Poza tym euro traciło w tym tygodniu na globalnym rynku - powiedział ekonomista BNP Paribas Polska Wojciech Stępień.

Bartosz Kalich / Gazeta Polska

Ekonomista poinformował, że osłabienie złotego względem euro na początku tygodnia i przebicie poziomu 4,60 zł wynikało z ogłoszenia w ubiegłym tygodniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego i obaw rynku związanych z polexitem.

Dodał, że zapewnienia strony rządowej o tym, że polexit nie jest planowany uspokoiły nastroje na rynku i już od początku tygodnia złoty zaczął się umacniać.

W poniedziałek za euro trzeba było na rynku zapłacić poniżej 4,59 zł, a we wtorek już poniżej 4,58 zł.

Stępień zwrócił ponadto uwagę, że złoty odzyskiwał siły również za sprawą oczekiwań rynku na kolejne podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

- Rynek zakłada, że w kolejnych miesiącach dojdzie do wyraźnych podwyżek stóp procentowych w Polsce i zakłada, że do końca marca skala podwyżek spowoduje, że stopa referencyjna powróci do poziomu sprzed pandemii czyli do 1,5 proc., co wspiera złotego

- powiedział ekonomista.

Zwrócił też uwagę, że umocnienie złotego wynika również z osłabienia się euro na rynkach globalnych.

W piątek po godzinie 17:30 kurs euro kształtował się na poziomie około 4,56 zł.
 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo