Minuta ciszy w szkołach Francji na cześć ofiary islamisty

Rok po brutalnym zabójstwie nauczyciela historii, zamordowanego przez islamistę za omawianie karykatur Mahometa, szkoły we Francji uczciły dziś pamięć Samuela Paty'ego minutą ciszy, debatami oraz spotkaniami na temat wolności wypowiedzi i sekularyzmu.

jackmac34 CC0

Szkoły w całym kraju zorganizowały obchody pierwszej rocznicy śmierci Paty’ego, zabitego w Conflans-Sainte-Honorine koło Paryża.

„Placówki mają swobodę. Może to przybrać formę wymiany zdań, dyskusji. To okazja do rozmowy o miejscu nauczyciela i wiedzy w naszym życiu”

– oświadczył minister edukacji Jean-Michel Blanquer.

W gimnazjum, w którym nauczał Paty, uczniowie i nauczyciele zorganizowali spotkania na temat miejsca religii i wolności słowa. Mer miasteczka Laurent Brosse odsłonił pomnik w kształcie księgi, nawiązujący do wolności wypowiedzi. Stela upamiętniająca nauczyciela znajdzie się przed szkołą w listopadzie.

Mieszkańcy Conflans-Sainte-Honorine zebrali się po południu na Place de la Liberte z okazji rocznicy.

W piątek rano muzułmanie skupieni wokół Wielkiego Meczetu w Paryżu złożyli kwiaty w hołdzie dla Paty’ego. Rektor meczetu podkreślił, że muzułmanie „solidaryzują się z kadrą nauczycielską, rodziną i Republiką”.

Przed obchodami szef MSW Francji Gerald Darmanin wezwał prefektów do „podwyższonej czujności” w kwestii bezpieczeństwa, a minister Blanquer zapowiedział, że zakłócenia obchodów rocznicy będzie surowo karane.

W sobotę w Paryżu plac naprzeciwko Sorbony otrzyma imię Samuela Paty’ego. Rodzina zamordowanego nauczyciela spotka się tego dnia z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premierem Jeanem Castexem.
 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo