Niemcy: covid szaleje wśród dzieci i młodzieży

Berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI) odnotowuje rosnącą liczbę przypadków koronawirusa u dzieci i młodzieży w Niemczech. W ośmiu powiatach zapadalność tygodniowa w grupie wiekowej 10-19 lat wyniosła ponad 500 na 100 tys. mieszkańców, podczas gdy ogólna średnia dla RFN to 68,7.

pixabay.com/Adalhelma

Ogólna liczba przypadków Covid-19 w Niemczech w ostatnim czasie uległa stabilizacji – informuje w piątek portal Tagesschau. Jednak w zależności od wieku i regionu wyniki mogą się bardzo różnić - jak pokazuje bieżący, cotygodniowy raport RKI. Odnotowano w nim szczególnie wysoką liczbę infekcji koronawirusem wśród dzieci i młodzieży w kilku regionach Niemiec.

„RKI nie podało szczegółowych informacji o lokalizacji tych ośmiu powiatów, ale na ogólnej mapie zostały one odpowiednio pokolorowane. RKI nie podało także żadnych informacji na temat możliwych przyczyn wysokich liczby infekcji w tych obszarach”

– wyjaśnia Tagesschau.

W skali całego kraju, tygodniowa zapadalność w grupie wiekowej poniżej 20 lat przez ostatni tydzień zmniejszyła się w porównaniu z wcześniejszym tygodniem. Nieznacznie natomiast wzrosły wartości dla osób powyżej 20. roku życia. „Od pewnego czasu wykrywa się liczne infekcje koronawirusem, zwłaszcza u dzieci w wieku szkolnym i młodzieży” – przypomina Tagesschau. Regularnie testowane są dzieci w przedszkolach i szkołach.

Szczepionki przeciw Covid-19 są do tej pory zatwierdzone dla dzieci od 12 lat. Jak na razie, wskaźnik szczepień w grupie wiekowej 12-17 lat jest znacznie niższy niż w grupie dorosłych. „Dzieci i młodzież znacznie rzadziej poważnie chorują na Covid-19 niż osoby starsze, ale wciąż pozostają pytania dotyczące długoterminowych konsekwencji zachorowań” – dodaje Tagesschau.

Według danych RKI w ciągu ostatnich kilku tygodni liczba pacjentów z Covid-19 na oddziałach intensywnej opieki medycznej pozostaje w Niemczech stabilna – aktualnie jest to ok. 1400 osób dorosłych. Liczba infekcji w poszczególnych krajach związkowych jest różna. W ostatnich dwóch tygodniach znaczny wzrost liczby zachorowań odnotowano w Saksonii, Turyngii, Saksonii-Anhalt, Brandenburgii i Kraju Saary.

W ciągu ostatniej doby do RKI zgłoszono 11 518 nowych infekcji koronawirusem. Tydzień temu wartość ta wynosiła 10 429. W ciągu ostatniej doby odnotowano też 65 zgonów wśród chorych na Covid-19; tydzień temu było 86.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo