Koło Usnarza koczuje ok. 25 migrantów. Palą papierosy z białoruskimi służbami

Na wysokości Usnarza Górnego (Podlaskie) po stronie Białoruskiej nadal koczuje grupa około 25 migrantów - poinformowała w rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Podała, że osoby te rozmawiają z białoruskimi służbami po rosyjsku, a nawet wspólnie palą papierosy.

zdjęcie ilustracyjne
fot. Yarl - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org

Rzeczniczka Straży Granicznej powiedziała, że na Białorusi tuż przy granicy z Polską, na wysokości Usnarza Górnego, nadal koczuje grupa migrantów. "W czwartek widzieliśmy, że grupa liczyła około 25 osób - dwudziestu mężczyzn i pięć kobiet" - przekazała, dodając, że nie wiadomo czy nie ma jeszcze innych osób w namiotach.

Żołnierze białoruscy na bieżąco dostarczają tym osobom drewno na opał, jedzenie, papierosy i słodycze

 - podkreśliła, dodając, że pogranicznicy widzą jak osoby te rozmawiają ze służbami białoruskimi po rosyjsku.

"Widzieliśmy również, jak jeden z żołnierzy białoruskich podał dla jednego z obozowiczów kilka sztuk papierosów, po czym wspólnie rozmawiali i palili" - dodała.

Przypomniała, że po stronie Polskiej na wysokości Usnarza Górnego na szerokości granicy jest już postawiony płot. Z kolei na pytanie, czy migranci próbują go w jakikolwiek sposób sforsować odpowiedziała, że "nie". "Siedzą tylko przy nim" - podała.

Na piątkowej konferencji prasowej rzeczniczka Straży Granicznej została zapytana o przygotowania do budowy zapory na granicy z Białorusią. "Oczywiście jesteśmy zaangażowani (...) Uczestniczymy w rozmowach, wybieraliśmy opcję, która będzie dla nas najbardziej korzystna" - odparła. Poinformowała przy tym, że gotowy jest już projekt instalacji.

Na pytanie, czy zapora powstanie na długości całej granicy z Białorusią, ppor. Michalska zaprzeczyła. "Przypominam, że ten odcinek w Nadbużańskim Oddziale SG ma naturalną zaporę, jaką jest rzeka Bug i jest to zapora dość skuteczna" - powiedziała. Jak podkreśliła, bariera powstanie jedynie wzdłuż granicy lądowej. "O dokładnej długości poinformuję wkrótce. Na pewno nie będzie to całość granicy" - dodała.

"Chcielibyśmy, żeby budowa tej zapory ruszyła jeszcze w tym roku, ale jest za wcześnie, żebym mogła deklarować, czy to na pewno będzie w tym roku" - przekazała też rzeczniczka SG. Jak dodała, część instalacji, które obecnie funkcjonują na granicy, prawdopodobnie pozostanie tam mimo budowy nowej zapory.

Szacowany koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych.

Według danych Straży Granicznej tylko w czwartek doszło do 682 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze zatrzymali ośmioro Irakijczyków, którzy ją przekroczyli, pozostałym próbom zapobiegli. Ponadto SG zatrzymała 11 osób za pomocnictwo w tym procederze, w tym obywateli Iraku, Niemiec, Ukrainy, Gruzji, Białorusi oraz Polski. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała 19,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 7 tys. prób miało miejsce w październiku.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Białoruś #granica z Białorusią #Usnarz Górny

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo