Rusza akcja szczepień na grypę. Uruchomiono już 2600 punktów

Trwa akcja szczepień na grypę. Do tej pory uruchomiono już w Polsce 2634 punkty. Ministerstwo Zdrowia informuje, że już wkrótce liczba punktów szczepiących przeciw grypie zostanie zwiększona.

Zdjęcie ilustracyjne
Pixabay.com, autor: Anastasia Gepp

"14.10 rozpoczęły się szczepienia w 2634 punktach w całej Polsce, liczymy, że kolejne punkty szczepień lada moment również ruszą z realizacją szczepień tak, aby dostępność była jak największa, a kolejne punkty zainteresowane dołączą do akcji" – poinformowało MZ.

MZ przypomina, że podmioty, które jeszcze nie zgłosiły się do NFZ, mogą przesłać zgłoszenie do OW NFZ do 15.10.2021 r. (informacje są dostępne na stronach OW NFZ z 24.09.2021 r.). Każdy punkt na tej podstawie otrzymuje uprawnienie do rejestracji w aplikacji http://sds.mz.gov.pl i może zamawiać szczepionki dla grup upragnionych.

Szczepienie przeciwko grypie nie chroni w pełni przed zachorowaniem, ale dzięki niemu, nawet w razie wystąpienia choroby, jej przebieg będzie łagodniejszy. Najlepiej zaszczepić się na początku sezonu grypowego, czyli jesienią. Po podaniu szczepionki odporność rozwija się w ciągu dwóch, trzech tygodni i utrzymuje się 6–12 miesięcy. Ponieważ wirus grypy szybko się zmienia, co roku szczepionka ma nieco inny skład. Jest on opracowywany na podstawie nowych szczepów wirusa, które wywołują grypę w danym sezonie.

 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...



Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo