Odkurzacz czyli niezbędnik każdego gospodarstwa domowego

Odkurzacz to urządzenie, które znajdziemy w niemal każdym domu. Bez niego trudno wyobrazić sobie zadbanie o porządek na podłodze. Kurz, okruchy czy sierść domowych zwierząt to codzienność. Regularne odkurzanie pozwala zadbać o efekt wizualny, ale również zadbać o zdrowie. Powietrze, którym oddychamy powinno być wolne od kurzu, roztoczy, gdyż sprzyja to alergiom, na które cierpi coraz więcej osób. Jeśli planujesz wymianę odkurzacza ten tekst jest dla Ciebie. Wbrew pozorom podczas jego zakupu warto zwrócić uwagę na o wiele więcej szczegółów niż kolor czy moc silnika.

Nie ulega wątpliwości, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat odkurzacz mocno się zmienił. I nie chodzi bynajmniej o sam wygląd. Współczesne urządzenia są estetyczne, wręcz futurystyczne, ciche, ale przede wszystkim zwiększyła się ich funkcjonalność.

Czym wyróżniają się nowoczesne odkurzacze?

Powstały też nowe kategorie. W sklepach z domowym AGD spotkamy odkurzacze workowe, bezprzewodowe, bezworkowe, klasyczne, z filtrem wodnym, a nawet robot sprzątający, który nie wymaga udziału człowieka w całym procesie.

W zależności od potrzeb możemy dobrać model, który będzie nieocenionym pomocnikiem podczas sprzątania niemalże każdego rodzaju powierzchni. Dzięki funkcjom dodatkowym, jak funkcja prania czy funkcja czyszczenia parą, nowoczesny odkurzacz jest w stanie wesprzeć nas w pracach znacznie wykraczających poza zakres tego, co potrafi odkurzacz tradycyjny. Dodatkowa szczotka tapicerska przyda się do prania tapicerki mebli. Inna umożliwi pranie dywanów lub czyszczenie materaców. Choć mało kto się do tego przyznaje, ale z reguły nie lubimy mycia okien. Dobra wiadomość jest taka, iż odkurzacz z odpowiednią szczotką i funkcją spryskiwania pomoże również i tutaj.

Odkurzacze bezworkowe, czyli jakie?

Jednym z typów odkurzaczy zyskujących na popularności są odkurzacze bezworkowe. Od tradycyjnych różnią się tym, iż nie mają worka, w którym gromadzą się śmieci po odkurzaniu. Zamiast tego mają plastikowy pojemnik, który po zakończonej pracy należy opróżnić i umyć. Dzięki temu odkurzacz zawsze jest maksymalnie czysty od środka w odróżnieniu od jego wersji z workiem, który opróżniamy raz na kilka, kilkanaście dni. Myśląc o nowym urządzeniu warto rozważyć odkurzacze Samsung Jet.

Czy pojemność worka pojemnika ma znaczenie?

Wszyscy wiemy, jak działa odkurzacz workowy. W zależności od wielkości odkurzanej powierzchni wypełnia się on szybciej lub wolniej. Planując zakup nowego odkurzacza warto sprawdzić pojemność worka na śmieci z odkurzania. Od tego zależy po części komfort sprzątania. Z jednej strony nie musimy go zbyt często wymieniać, z drugiej, każdy worek starcza na dłużej, co daje realne oszczędności.

Odkurzacz ręczny

To zdecydowanie najczęściej spotykany typ odkurzacza. Wyróżniamy wersje bezprzewodowe, zasilane akumulatorem ,oraz tradycyjne, wyposażone w zwijacz przewodu. Na rynku spotkamy również mały ręczny odkurzacz bezprzewodowy, który idealnie sprawdzi się np. do czyszczenia wnętrza auta.

Szczotka do podłóg twardych to podstawa

Pomimo bogatego wyboru dysz, szczotek i ssawek w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na dobrej jakości szczotkę do twardych podłóg. Jeśli mamy w domu panele, terakotę, wykładzinę PCV jest ona absolutnie numerem 1. Nie powinna być zbyt delikatna, ale również zbyt wąska. Szczotka z naturalnego włosia wyposażona w kółeczka będzie idealnym pogromcą wszelkich drobinek z podłogi.

Podsumujmy: co powinien posiadać dobry odkurzacz?

Moc silnika zapewnia nam wygodę odkurzania. Im jest ona większa, tym łatwiej wciągnąć wszelkie, nawet najtrudniej dostępne drobinki. Równie istotna jest regulacja mocy ssania, która pozwala dostosować siłę odkurzania do jej powierzchni lub struktury. Kolejnym kryterium powinna być rura teleskopowa ze stali.

Przeciętny odkurzacz to odkurzacz pionowy. Taka szczotka pozwala dopasować ją do wzrostu domowników, jak również zajmuje mniej miejsca niż zwykłe rury plastikowe. Te w odróżnieniu od wykonanych ze stali nierdzewnej mogą o wiele łatwiej pękać i wymagać wymiany. Ciekawym dodatkiem jest wbudowany odświeżacz powietrza, który pozostawia w pomieszczeniu miły zapach.

Kluczem do sukcesu odkurzacza wydaje się jednak odpowiedni zestaw szczotek-ssawek. Możemy mieć odkurzacz o bardzo efektownym wyglądzie, z dużą mocą silnika i dużym workiem na śmieci, ale bez sporego zestawu szczotek nie uda nam się w pełni go wykorzystać. Część z nich zazwyczaj jest w komplecie, kilka warto dokupić. Jedna szczotka uniwersalna to zdecydowanie za mało. Na które zatem warto zwrócić uwagę? Oczywiście mamy prawo nie znać się na detalach. Dlatego zanim udamy się na zakupy odkurzacza, przygotujmy sobie listę pytań. Dzięki nim łatwiej będzie uzyskać odpowiedź na nurtujące nas pytania.

I tak, jeśli mamy w domu psa lub kota, przyda się szczotka do usuwania sierści zwierząt. Mieszkanie zazwyczaj pełne jest zakamarków, do których trudno dotrzeć jedną szczotką. Dlatego musimy być przygotowani na jej częstą zmianę. Szczotka płaska, szczotka okrągła i szczotka mała, dysza długa, ssawka szczelinowa krótka, dysza szczotkowa, ssawka podłogowa to minimalny zestaw, który uczyni sprzątanie łatwiejszym i efektywniejszym, a o to finalnie chodzi. Mycie podłóg, okien, pranie dywanów nie należą do czynności, które lubimy robić. Dobry sprzęt AGD jest nam w stanie w nich pomóc, o ile zostanie wcześniej starannie wybrany.

 Źródło: niezalezna.pl

 

Artykuł sponsorowany
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo