Rząd szykuje dopłaty do rachunków za energię. Skorzystać może ponad 2,5 mln gospodarstw domowych

Rząd przygotował projekt systemu dopłat do cen energii dla gospodarstw domowych. Objętych nim zostanie nawet 2,6 mln gospodarstw w całej Polsce, a średnie dofinansowanie dla przeciętnej rodziny wyniesie ok. 670 złotych. Szczegóły przedstawił dziś w radiowej Jedynce Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

fot. Alhmodeus - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33726001

Dziś Polska Agencja Prasowa podała, powołując się na swoje źródła, że rząd przeznaczy ok. 1,5 mld złotych na dopłaty do cen energii. Beneficjantami mają być gospodarstwa domowe, w których dochody na osobę nie przekraczają odpowiednio 1563 zł (w gospodarstwach jednoosobowych) i 1115 zł (w wieloosobowych), a także emeryci i renciści z najniższymi świadczeniami. Wsparciem mają być również objęte osoby samotnie zamieszkujące domy jednorodzinne w małych miejscowościach i na wsiach, które korzystają z pomocy społecznej, a także pozostałe osoby pobierające zasiłki. Dopłaty mają również przysługiwać rodzinom wielodzietnym w trudniejszej sytuacji dochodowej.

O dopłaty zapytany był dziś w Polskim Radiu minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka. Poinformował, że systemem dopłat objętych zostanie 2,6 mln gospodarstw domowych w Polsce.

- Bardzo zależy nam na tym, by szczególną troską objąć te gospodarstwa, które znajduje się w szczególnie wrażliwej i trudnej sytuacji finansowej. (...) Mówimy tutaj o bardzo znaczących środkach, ostatnie tygodnie to okres intensywnej dyskusji z Ministerstwem Finansów, Centrum Analiz Strategicznych - ocenił Kurtyka.

Stwierdził, że rozwiązanie powinno być jak najszybciej procedowane w parlamencie. - Zależy nam, żeby wsparcie dla odbiorcy wrażliwego mogło jak najszybciej trafić do polskich rodzin - wskazał.

Minister wyjaśnił, że wsparcie będzie odbywać się przy wykorzystaniu gminnych i miejskich ośrodków pomocy społecznej. Dotacje trafią m.in. do osób pobierających zasiłki, a dla pozostałych przewidziane zostały progi dochodowe.

- Będzie można przyjść z zaświadczeniem o dochodach do GOPS lub MOPS i ubiegać się o wsparcie. Jego wysokość zależna będzie od wielkości gospodarstwa domowego, im będzie ono liczniejsze, tym to wsparcie będzie większe. To jest kilkaset złotych dla przeciętnej polskiej rodziny. To 673 zł dla rodziny 2+2, do nawet 800 dla większej rodziny

- powiedział Michał Kurtyka.

Co więcej, rząd chce, by w okresie od 1 listopada do 31 marca funkcjonował zakaz wstrzymywania dostaw energii elektrycznej dla osób mających zaległości w regulowaniu rachunków za prąd. 

- Uznaliśmy, że temu pakietowi działań finansowych muszą towarzyszyć rozwiązania o charakterze niefinansowym, czyli z jednej strony ochrona konsumenta w okresie zimowym, mamy również rozwiązania wspierające ofertę przedsiębiorstw energetycznych, by rozłożyć zaległości, nie wpaść w długi. Uznaliśmy, że to wymaga jeszcze głębszej reformy. W ramach programu Czyste Powietrze chcemy od przyszłego roku uruchomić specjalny strumień wsparcia dla osób o najniższych dochodach. Będzie to nawet 90 proc. kosztów termomodernizacji. Dajemy bardzo konkretne rozwiązanie dla najuboższych nie tylko po to, by płacili mniej, ale również, żeby ograniczyć rachunek w związku z termomodernizacją - dodał szef resortu klimatu.

 Źródło: Polskie Radio, niezalezna.pl

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo