USA: Ustawa o podwyższeniu limitu zadłużenia państwa z podpisem prezydenta

USA podnoszą limit zadłużenia państwa o 480 mld dolarów do wysokości 28,5 bln. Stosowna ustawa została w czwartek podpisana przez prezydenta Joe Biden'a. Twórcy dokumentu podkreślają, że dzięki nowym przepisom nie dojdzie do technicznej niewypłacalności Stanów Zjednoczonych.

Joe Biden
Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

We wtorek zdominowana przez Demokratów Izba Reprezentantów, a wcześniej Senat USA opowiedziały się za takim właśnie rozwiązaniem.

Czasowe odejście od ustalonego w 2019 r. limitu zadłużenia w wysokości 22 bilionów pozwoli na jego dalsze obsługiwanie do 3 grudnia br. Gdyby nie udało się przeprowadzić całej procedury, 18 października Stany Zjednoczone stanęłyby w obliczu niewypłacalności - ostrzegał Departament Skarbu.

Ażeby uniknąć problemu ze spłatą publicznego zadłużenia podjęto działania krótkoterminowe, zgodne z preferencjami partyjnymi - zauważa Reuters. Republikanie nie chcieli się zgodzić na długotrwałe podniesienie pułapu długu, ponieważ obawiali się, że dałoby to administracji Bidena wolną rękę w finansowaniu wielkich projektów inwestycyjnych w sferze społecznej i w sferze polityki klimatycznej. Demokraci powinni wziąć na swe barki zadanie podwyższenia pułapu długu, "ponieważ to ich polityka wymagać będzie wielkich środków budżetowych" - podkreślali.

Na początku sierpnia zakończył się dwuletni okres zawieszenia pułapu zadłużenia USA, a resort finansów podjął tzw. środki nadzwyczajne, aby uniknąć technicznej niewypłacalności państwa, która miałaby bardzo groźne konsekwencje dla globalnych rynków finansowych.

USA finansują swe wydatki, pożyczając pieniądze - sprzedają na aukcjach regularnie emitowane papiery dłużne o różnej zapadalności. USA nigdy jeszcze nie okazały się niewypłacalne, a ich obligacje skarbowe uznawane są za najbezpieczniejszą inwestycję świata. Są one denominowane w dolarach - głównej walucie, którą posługują się banki centralne i instytucje finansowe na świecie. Papiery dłużne USA uznawane są za filar globalnego systemu finansowego. 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo