Podwyższono limit wieku dla kibiców walk z bykami. Teraz wynosi on 16 lat

Władze Portugalii podwyższyły do 16 lat minimalny wiek dla widzów obserwujących popularne w tym kraju walki z bykami, tzw. tourady.

pixabay

Nowe przepisy zostały przyjęte w czwartek na posiedzeniu Rady Ministrów. Rządowy dekret zacznie obowiązywać od listopada. Dotychczasowe prawo zezwalało, by walki z bykami obserwowały osoby, które ukończyły 12. rok życia.

W uzasadnieniu wprowadzanych zmian rząd Antonia Costy wyjaśnił, że decyzja o podwyższeniu wieku widzów wynika z wytycznych ONZ z 2019 roku. Część komentatorów twierdzi jednak, że socjalistyczny gabinet ugiął się pod presją lewicowych ugrupowań, których głosów potrzebuje do zatwierdzenia ustawy budżetowej - Bloku Lewicy (BE) oraz partii Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN).

Walki z bykami, zwane w Portugalii touradą, są równie popularne co korrida w Hiszpanii. Jedną z różnic między nimi jest fakt, że zwierzę w Portugalii nie jest zabijane na oczach widzów. Zazwyczaj jednak po zawodach trafia ono do ubojni.

Tourada uznawana jest za kulturalne dziedzictwo przez ponad 30 portugalskich miast. Regionem o największej liczbie tego typu imprez jest Ribatejo, w środkowej części kraju.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo