Znamy laureatów Dorocznych Nagród Ministra Kultury. Piotr Semka z nagrodą specjalną. [FOTORELACJA]

Pianistka Lidia Grychtołówna i maestro Jerzy Maksymiuk, a także m.in. aktorzy Ewa Dałkowska i Jarosław Gajewski, filmowiec Arkadiusz Gołębiewski, rzeźbiarka Ludwika Ogorzelec oraz muzycy Piotr Paleczny i Konstanty Andrzej Kulka znaleźli się na liście laureatów Dorocznej Nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Nagrodę specjalną im. Tomasza Merty otrzymał Piotr Semka.

Anna Krajkowska

Uroczysta gala wręczenia Dorocznych Nagród Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu odbyła się w siedzibie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest od 1997 roku zasłużonym postaciom świata kultury w uznaniu całokształtu ich dorobku zawodowego lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. 

Galę poprowadzili wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński oraz dziennikarka TVP Kultura Katarzyna Sanocka. Uroczystość uświetnił znakomity koncert zespołu Sławomira Jaskułke, a także taniec w wykonaniu Artema Rybalchenki i Agaty Załuskiej.

Lista laureatów

Wicepremier Piotr Gliński podczas rozmowy z mediami po uroczystości przyznał, że na tegorocznej gali dominowała muzyka.

„Mamy XVIII Konkurs Chopinowski. To jest oczywiste, chcieliśmy złożyć hołd polskiej muzyce, nie tylko wykonawcom, ale także kompozytorom, dyrygentom czy muzykologom, ale to jest także nagroda, która próbuje wyławiać takie osoby, które często są niedostrzegane na salonach kultury"

- powiedział minister.

CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI

Lidia Grychtołówna 

Znakomita pianistka oraz pedagog. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła już w najmłodszych latach życia. Jest Laureatką międzynarodowych konkursów pianistycznych, między innymi Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Międzynarodowego Konkursu im. Roberta Schumanna w Berlinie. Przez wiele lat zasiadała w jury warszawskich konkursów chopinowskich. Swą bogatą wiedzę oraz wielorakie doświadczenia przekazywała niestrudzenie młodym adeptom sztuki podczas piastowania stanowiska profesora fortepianu na Uniwersytecie im. Jana Gutenberga w Moguncji.  

Jerzy Maksymiuk

Pianista, wielokrotnie nagradzany kompozytor, światowej sławy dyrygent, którego współpraca z Polską Orkiestrą Kameralną położyła podwaliny pod utworzenie orkiestry symfonicznej Sinfonia Varsovia. Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, a także wieloletni działacz na rzecz uznawanego i cenionego festiwalu Warszawska Jesień. W swoim dorobku artystycznym posiada wielokrotne występy na najznamienitszych światowych estradach. 

TEATR

Prof. dr hab. Jarosław Gajewski

Wybitny aktor, pedagog i reżyser, profesor i wieloletni prorektor warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Swą karierę aktorską realizujący na scenach stołecznych teatrów oraz w produkcjach filmowych.  Laureat wielu nagród oraz zasłużony działacz kultury.

Ewa Dałkowska

Aktorka teatralna oraz filmowa, laureatka niezliczonych nagród, znana z charakterystycznych i niebanalnych kreacji, mająca w swym dorobku współpracę z najwybitniejszymi polskimi reżyserami. Współzałożycielka kultowego Teatru Domowego.

FILM

Arkadiusz Gołębiewski 

Operator, scenarzysta, reżyser i producent filmowy. Pomysłodawca i spiritus movens Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Producent i autor filmów dokumentalnych ukazujących polską drogę do wolności. 

LITERATURA

Krzysztof Masłoń

Dziennikarz, publicysta oraz nagradzany za wybitne osiągnięcia krytyk literacki, skupiający się w swych pracach na związkach literatury z polityką oraz historią. Wielokrotnie zasiadał w jury przyznających szeroko cenione nagrody literackie. W 2018 roku został uhonorowany srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis w dziedzinie literatury. Jest też laureatem nagród Ikara i PIKowego Lauru. Autor książek, dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza – w 2015 roku za „Puklerz Mohorta: Lektury Kresowe” oraz w 2006 roku za książkę „Żydzi, Sowieci i my”.  

Dr Wojciech Stanisławski

Publicysta, historyk, współpracownik i członek zespołu kuratorów Muzeum Historii Polski. Specjalista w dziedzinie historii Związku Radzieckiego, Europy Środkowej oraz Bałkanów Zachodnich. Jest m.in. redaktorem naczelnym wydawnictw Ośrodka Studiów Wschodnich. Publikuje również m.in. na łamach Aspen Review, Dzieje.pl, Herito, Nowej Europy Wschodniej, Nowych Książek i Teologii Politycznej.

SZTUKI WIZUALNE

Ludwika Ogorzelec

Wybitna artystka rzeźbiarka, ceniona za swe nowatorskie podejście do rzeźby i przestrzeni, której twórczość podziwiać można na publicznych wystawach i w prywatnych kolekcjach na całym świecie. Autorka monumentalnych konstrukcji o gęstej powikłanej strukturze, które zdają się zaprzeczać prawom ciążenia. W mistrzowski sposób stosuje nabytą przez lata wiedzę na temat właściwości wykorzystywanych w swych dziełach materiałów oraz cech otoczenia, w którym powstają prace, nadając im charakterystyczną lekkość i ulotność. Można je podziwiać na wystawach i w prywatnych kolekcjach na całym świecie. 

ARCHITEKTURA

Prof. dr hab. Witold Cenckiewicz

Wybitny architekt, wszechstronny twórca, pedagog, będący niepodważalnym autorytetem dla szerokiego grona współczesnych architektów. Wieloletni członek Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Akademii Umiejętności, w latach 1955-1960 pełniący zaszczytną funkcję Głównego Architekta Krakowa, któremu wielokrotnie przyznawano najwyższe krajowe ordery i odznaczenia. Autor ikonicznych projektów z zakresu architektury, między innymi Hotelu „Cracovia”, krakowskiego Kina Kijów czy Ambasady Polski w New Delhi. Przewodniczył wielu prestiżowym komisjom i kapitułom wysokiej rangi związanym z architekturą i urbanistyką. Uhonorowany licznymi najwyższymi odznaczeniami i nagrodami.

DIZAJN 

Dorota Kabała 

Projektantka. Autorka prac cenionych i nowatorskich w zakresie narzędzi przeznaczonych dla osób z wrodzonymi wadami dłoni, trudniąca się w głównej mierze pracą projektową dla branży sportowej. Prowadzi własne studio We Design For Physical Culture. Wieloletnia wykładowczyni School of Form. 

MUZYKA

Prof. dr hab. Piotr Paleczny

Wybitny pianista, profesor i pedagog odpowiadający za kształcenie studentów w klasie fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Stale koncertuje z najznakomitszymi orkiestrami symfonicznymi na całym świecie. Laureat i juror prestiżowych konkursów. 

Prof. dr hab. Konstanty Andrzej Kulka

Światowej sławy wirtuoz skrzypiec, profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także wykładowca kursów mistrzowskich. Wyróżniany w międzynarodowych konkursach, wielokrotny uczestnik światowych festiwali muzycznych. Juror wielu prestiżowych konkursów skrzypcowych. Laureat wielu wyróżnień, nagród i odznaczeń. 

TANIEC    

Ryszard Kalinowski 

Choreograf, tancerz, pedagog, animator życia kulturalnego, dyrektor artystyczny Lubelskiego Teatru Tańca, z którego zespołem niejednokrotnie miał okazję gościć na najważniejszych scenach tanecznych świata. Wielokrotnie doceniany za swój wkład w kulturowy rozwój miasta Lublin oraz za niezwykle bogatą działalność artystyczną.

TWÓRCZOŚĆ LUDOWA

Edmund Zieliński

Rzeźbiarz w drewnie, twórca obrazów na szkle. Szeroko doceniany za swój niebanalny, indywidualny styl. Niezwykle zaangażowany w działania na rzecz Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od lat opisuje i dokumentuje działalność i twórczość ludową w regionie kaszubskim. 

EDUKACJA ARTYSTYCZNA

Prof. dr hab. Urszula Kryger

Utalentowana śpiewaczka, pianistka, profesor sztuk muzycznych. Absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego oraz instrumentalnego w klasie fortepianu Akademii Muzycznej w Łodzi i wybitna pedagog tej uczelni, prowadząca liczne kursy mistrzowskie.  Zdobywczyni wielu wyróżnień oraz nagród w konkursach wokalnych, za swój niebywały talent i umiejętności ceniona zarówno w kraju, jak i za granicą. Wybitna pedagog, działająca w strukturach swojej Alma Mater oraz prowadząca liczne kursy mistrzowskie.

Prof. dr hab. Bartosz Bryła

Wybitny skrzypek, ceniony pedagog, kierownik Katedry Kameralistyki poznańskiej Akademii Muzycznej, profesor klasy skrzypiec na poznańskiej i wrocławskiej Akademii Muzycznej, a także wykładowca mistrzowskich kursów wykonawczych w kraju i za granicą. Laureat konkursów, uczestnik znanych festiwali, posiadający w swoim dorobku artystycznym nagrania płytowe dla prestiżowych firm fonograficznych polskich i zagranicznych. Wieloletni prezes, a obecnie członek zarządu Towarzystwa Muzycznego imienia Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. 

KULTURA CYFROWA

Stowarzyszenie Sportów Elektronicznych z Katowic

Największa esportowa organizacja pozarządowa w Polsce, prowadząca szereg innowacyjnych projektów. Jej celem jest popularyzacja oraz profesjonalizacja sportów elektronicznych w kraju, zapewnienie odpowiednich warunków rozwoju dla młodych zawodników, przy uwzględnieniu potrzeb fizycznych, psychicznych oraz społecznych, a także krzewienie kultury i kształtowanie pozytywnych cech charakteru oraz szeroka edukacja w tym zakresie. Stowarzyszenie organizuje ogólnopolski Kongres Sportów elektronicznych. Kreuje kulturę i organizuje życie esportowe w kraju.

UPOWSZECHNIANIE KULTURY

Prof. dr hab. Irena Poniatowska 

Muzykolog, profesor i przez cztery dekady wykładowca w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka i redaktorka kilkuset publikacji i wydawnictw naukowych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół historii muzyki XVIII i XIX wieku, szczególnie muzyki fortepianowej i pianistyki. Wybitna znawczyni twórczości Fryderyka Chopina, autorka opracowań naukowych, prelegentka, uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami, której publikacje i wystąpienia cieszą się międzynarodowym zainteresowaniem.

Prof. dr hab. Zofia Chechlińska

Muzykolog. Długa kariera akademicka Pani Profesor związana jest między innymi z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znakomita ekspertka w zakresie twórczości Fryderyka Chopina i polskiej muzyki romantycznej. Autorka licznych publikacji, prelegentka konferencji i kongresów naukowych w kraju i za granicą. Członkini Związku Kompozytorów Polskich oraz Polskiej Akademii Chopinowskiej. Zasiada także w Radzie Naukowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Teresa Chylińska

Muzykolog, uznana badaczka życia i muzyki Karola Szymanowskiego. Autorka biografii i monografii poświęconych Szymanowskiemu i jego epoce. Wykładała w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Opracowała i opublikowała kompletną korespondencję Szymanowskiego, nagrała również cykl audycji tworzących jego radiową biografię. Członkini Związku Kompozytorów Polskich oraz Międzynarodowego Towarzystwa Muzykologicznego. Uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami. 

OCHRONA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

Wit Wojtowicz

Historyk sztuki i muzealnik. Absolwent historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, członek Rady do Spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej oraz wielu Rad Muzealnych, między innymi Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Ceniony za swe zaangażowanie w ochronę dóbr kulturowych. Wieloletni dyrektor Muzeum – Zamku w Łańcucie, konsekwentnie dążący do przywrócenia obiektowi jego przedwojennej świetności. 

Jacenty Matysiak

Miłośnik Norwida i kolekcjoner norwidianów, prezes Fundacji Museion Norwid, której głównym celem jest upamiętnianie twórczości i dziedzictwa Cypriana Norwida oraz działania mające na celu stworzenie muzeum jego imienia. Współzałożyciel pierwszego Muzeum Cypriana Norwida w Dembinkach, gdzie swoje dzieciństwo spędzał poeta, współprowadzonego przez MKDNiS.

OCHRONA DZIEDZICTWA KULUROWEGO ZA GRANICĄ

Stowarzyszenie Rodzina Ponarska

Organizacja pozarządowa kultywująca i upowszechniająca pamięć o zbrodni ludobójstwa dokonanej na Żydach i Polakach podczas okupacji niemieckiej w podwileńskich Ponarach w latach 1941- 1944 oraz badające losy Polaków na Kresach II Rzeczypospolitej w trakcie II wojny światowej. Stowarzyszenie niestrudzenie dąży do ustalenia imion i nazwisk wszystkich ofiar tych wydarzeń oraz do uzyskania zadośćuczynienia dla rodzin zamordowanych.

MECNEAS KULTURY

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA 

Od lat współtworzy polską kulturę. Szczególne uznanie spółce należy się za konsekwentnie udzielane wsparcie dla Teatru Telewizji, którego jest mecenasem.  

NAGRODA IM. TOMASZ MERTY „MIĘDZY LITERATURĄ, A HISTORIĄ”

Piotr Semka 

Ceniony dziennikarz i publicysta wielu mediów, historyk i autor książek dotyczących współczesnej historii Polski. Były działacz wolnościowy i członek opozycji antykomunistycznej, m. in. Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Wieloletni publicysta pisma Solidarność. Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Obecnie autor publikacji żywotnie traktujących o rodzimej sytuacji politycznej. Członek Rady Muzeum przy Muzeum Drugiej Wojny Światowej. W 2019 r. odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości.

 

Źródło: niezalezna.pl,

Anna Krajkowska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo