Porozumienie ponad podziałami. Hiszpanie wybierają sędziów TK

Największe parlamentarne ugrupowania Hiszpanii: socjaliści (PSOE) oraz centroprawicowa Partia Ludowa (PP) porozumiały się w sprawie powołania nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, ogłosił dziś premier Pedro Sanchez, zapowiadając, że powołanie nastąpi około 25 października.

pixel2013 CC0

Umowa pomiędzy współrządzącym krajem PSOE a PP została zawarta w ciągu niespełna doby od przedstawionej w środę w parlamencie przez szefa “Ludowców” Pablo Casado propozycji odnowienia składu TK.

Nowi sędziowie będą musieli otrzymać poparcie 3/5 członków parlamentu.

Jak sprecyzował w czwartek premier Sanchez, największe ugrupowania porozumiały się też w sprawie powołania nowych członków Trybunału Obrachunkowego, odpowiednika polskiej NIK, a także Hiszpańskiej Agencji ds. Ochrony Danych oraz rzecznika praw obywatelskich.

Szef centrolewicowego rządu wyjaśnił, że w dalszym ciągu nie udało się wypracować porozumienia co do mianowania nowych sędziów Naczelnej Rady Sądowniczej (CGPJ), której skład jest niezmienny od ponad 2 lat. Ten główny organ władzy sądowniczej jest m.in. odpowiedzialny za rozpatrywanie kandydatur na sędziów.
 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

oa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo