Andrusiewicz: w Polsce działa 14 szpitali tymczasowych do walki z COVID-19

Jak informuje rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz - w Polsce działa 14 szpitali tymczasowych przeznaczonych do walki z COVID-19. W związku z wnioskiem woj. wielkopolskiego będzie ich 15. Zaznaczył również, że ich liczba będzie systematycznie zwiększana.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

W czasie czwartkowej konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia pytany był o pomysł ministerstwa na to, by przestrzegano zasad sanitarnych związanych z pandemią.

"W piątek będzie posiedzenie premiera i ministra zdrowia z wojewodami"

– poinformował Andrusiewicz.

Kto może egzekwować zakrywanie nosa i ust?

Przypomniał, że obecnie "nie tylko policja może egzekwować przepisy prawa w zakresie zakrywania nosa i ust, ale również organy podległe samorządom miast i gmin, czyli straż miejska".

"Część miast egzekwuje te przepisy"

– powiedział rzecznik resortu zdrowia, wskazując np. na środki transportu miejskiego.

"Liczymy, że po rozmowach z wojewodami będzie ukierunkowanie na ściślejszą egzekucję przepisów prawa w zakresie zakrywania nosa i ust"

– powiedział.

Przypomniał jednocześnie, że minister zdrowia Adam Niedzielski "z racji na bardzo dobrą współpracę z Episkopatem" zwrócił się do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z apelem, aby w kościołach proboszczowie przypominali wiernym o przestrzeganiu obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych.

Zaznaczył, że minister jest w ścisłym kontakcie z komendantem głównym Policji i na bieżąco wymieniają się informacjami na temat tego, jak wygląda egzekucja prawa.

Zwiększona liczba łóżek

Pytany o zapas łóżek covidowych, Andrusiewicz powiedział, że "tylko w ostatnim tygodniu na samej Lubelszczyźnie zwiększyliśmy dostępność łóżek o 33 proc., a na Podlasiu o 45 proc."

Zaznaczył, że mówiąc o wydolności systemu ochrony zdrowia i skali czwartej fali, nie wystarczy kierować się jedynie liczbą zajętych łóżek. Zaznaczył, że ważna jest także tworzona baza łóżek.

"Póki możemy ją tworzyć, to robimy"

– oświadczył Andrusiewicz.

Wspomniał, że również wojewoda wielkopolski zwrócił się do ministra zdrowia o otworzenie kolejnego szpitala tymczasowego.

"Dzisiaj w Polsce działa 14 szpitali tymczasowych przeznaczonych do walki z COVID-19. W ciągu ostatniego czasu zostały otwarte dwa kolejne"

– powiedział rzecznik resortu zdrowia.

"W związku z wnioskiem wojewody wielkopolskiego będzie ich 15"

– powiedział Andrusiewicz.

Zapowiedział, że systematycznie liczba szpitali tymczasowych i łóżek covidowych będzie zwiększana. Zapewnił, że liczbę łóżek covidowych można zwiększyć do 11 tys. w ciągu 24-48 godz., a w następnych 24-28 godzinach do 17 tys.

 


Źródło: niezalezna.pl, pap.pl

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo