Rusza „PGE Turniej Maszyn Wodnych”

15 października rozpoczynają się eliminacje do konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych“ organizowanego przez Piaseczyńską Fundację Ekologiczną i Fundację PGE. Zadaniem uczestników jest zbudowanie modelu turbiny przetwarzającej energię potencjalną wody na energię mechaniczną. Konkurs techniczny promujący odnawialne źródła energii kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich z całego kraju.

materiały prasowe,

„PGE Turniej Maszyn Wodnych” to szkolny konkurs techniczny zachęcający młodzież do pogłębiania wiedzy zdobytej m.in. podczas lekcji fizyki. To również solidna dawka informacji z obszaru mechaniki i odnawialnych źródeł energii oraz praktycznych umiejętności związanych z budową maszyn. Wykonane przez uczniów prace są testowane na unikatowym stanowisku pomiarowym. Zadaniem turbiny jest wykonanie pracy 100 J poprzez podniesienie 5 kilogramowego ciężarka na wysokość 2 metrów. W konkurencji „Moc” liczy się czas wykonania zadania, a w konkurencji „Wydajność” ilość zużytej wody.

Konkurs „PGE Turniej Maszyn Wodnych” popularyzuje wśród młodzieży tematykę odnawialnych źródeł energii. W ten sposób chcemy zainteresować i zainspirować młodzież do podjęcia nauki na kierunkach technicznych związanych z zieloną energetyką. Branża OZE będzie potrzebować z każdym rokiem coraz więcej specjalistów z tej dziedziny. Dlatego poprzez takie inicjatywy zachęcamy młodych ludzi do wyboru ścieżki zawodowej związanej z nowoczesną energetyką – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Organizatorem „PGE Turnieju Maszyn Wodnych, 2021” jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna we współpracy z Fundacją PGE,  która dołączyła do projektu jako partner tytularny wydarzenia.

Partnerem Regionalnym jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, a patronami honorowymi wydarzenia są Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Projekt dofinansowany jest również ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Na uczniów czekają atrakcyjne nagrody. Trzy najlepsze drużyny w każdej konkurencji, podczas eliminacji regionalnych otrzymają elektronarzędzia, które posłużą młodym konstruktorom do tworzenia nowych projektów i rozwijania technicznych zainteresowań. Laureaci turnieju finałowego otrzymają nagrody o wartości: I miejsce 2000 zł, II miejsce 1500 zł, III miejsce 1000 zł. 

Zachęcamy do odwiedzenia strony http://www.pgeturniejmaszyn.pl oraz śledzenia profilu konkursu w mediach społecznościowych.


Konkurs „PGE Turniej Maszyn Wodnych” odbędzie się w formie ośmiu eliminacji regionalnych i ogólnopolskiego finału. Eliminacje odbędą się w Jarosławiu (15 X), Opolu (16 X), Katowicach (17 X), Siedlcach (19 X), Wejherowie (20 X), Skierniewicach (22 X), Zalasewie (23 X) i Szczecinie (24 X). Najlepsze drużyny wyłonione podczas eliminacji uzyskają prawo startu w ogólnopolskim finale, który odbędzie się w niedzielę 12 grudnia na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

Na wiosnę Fundacja PGE planuje również zorganizowanie kolejnego konkursu w ramach współpracy z Piaseczyńską Fundacja Ekologiczną pod nazwą „PGE Turniej maszyn wiatrowych”. 

Fundacja PGE angażuje się w szereg projektów edukacyjnych. W tym roku przygotowała specjalne strefy edukacyjno-warsztatowe w ramach projektu „Plaża PGE - Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru”, w których przybliżyła tematykę inwestycji w morskie farmy wiatrowe mieszkańcom i turystom odwiedzającym Lubiatowo, Łebę, Ustkę i Międzyzdroje. W lipcu i sierpniu ponad 11 tysięcy osób skorzystało z atrakcji przygotowanych przez PGE, a jednocześnie poszerzyło swoją wiedzę dotyczącą odnawialnych źródeł energii.

 

Źródło: niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo