Forum Akcyzowe. Ministerstwo Finansów ma poparcie lekarzy i ekspertów

Podczas drugiego dnia posiedzenia Forum Akcyzowego poruszono temat wyrobów nowatorskich, produktów innowacyjnych oraz suszu tytoniowego. Lekarze, eksperci oraz ekonomiści głośno wsparli pomysł podniesienia akcyzy na papierosy.

@MF_GOV_PL

W piątek został opublikowany projekt nowelizacji ustawy akcyzowej, który zakłada między innymi podniesienie o 5% minimalnej stawki akcyzy na papierosy i podgrzewacze tytoniu o 50%. Wyższe opodatkowanie na papierosy popierają przede wszystkim lekarze. Ich zdaniem, jest to konieczne, aby ograniczyć ryzyko nałogu tytoniowego nie tylko wśród dorosłych, ale i wśród najmłodszych. Według ekspertów, podwyżka podatków powinna sprawić, że szkodliwe dla zdrowia wyroby tytoniowe, będą trudniej dostępne. 

„To dziś i jutro nabiorą kształtu rekomendacje, które będą stanowić wspólny głos rynku w zakresie kierunków prowadzonej polityki podatkowej”

- zapowiedział we wtorek, na początku dyskusji wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Resort prezentując w piątek swoje propozycje dotyczące podniesienia stawek akcyzy na papierosy motywował tym, że chce wspierać prozdrowotne wybory Polaków, w tym ograniczenie liczby palących wśród nastolatków.

"Papierosy są zbyt łatwo dostępne"

Lekarze, którzy zabrali głos na początku posiedzenia, zwracali uwagę na konieczność włączenia rozwiązań podatkowych w walkę z nałogiem palenia papierosów, a także jego przykrymi skutkami.

Prof. Paweł Miotła z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oceniał, że papierosy są w Polsce wciąż zbyt łatwo dostępne, szczególnie dla młodzieży, która uzależnienie zaczyna najczęściej od sięgnięcia po papierosy.

Onkolog, prof. Wojciech Rogowski opowiadał o tym z jakim trudem jego pacjenci, mimo walki z nowotworem, zrywają z nałogiem. Podkreślał, że kluczowe jest zredukowanie liczby osób, które w ogóle sięgają po papierosy.

Głos zabrali również ekonomiści

Pomysłu podniesienia minimalnej stawki akcyzy na papierosy bronili też ekonomiści. Zdaniem byłego wiceministra finansów, profesora Konrad Raczkowski, większych dochodów dla budżetu należy szukać głównie w tanich papierosach, które stanowią ponad 70% procent całego rynku. Z kolei, Bohdan Wyżnikiewicz, prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową zwracał uwagę na kwestię zbyt dużej ekonomicznej dostępności takich papierosów dla polskiej młodzieży. Przytoczył dane, z których wynika że w ciągu kilku ostatnich lat płace wzrosły o ponad 30% i za średnią pensję można kupić o ponad pięćdziesiąt paczek więcej papierosów. Dzieje się tak, ponieważ ceny najbardziej szkodliwych używek od lat stoją w miejscu.

Podobne stanowisko wyraził w czasie ostatniego wspólnego posiedzenia sejmowych komisji Zdrowia i Finansów Publicznych poseł Tomasz Latos (PiS). Szef Komisji Zdrowia, w czasie obrad dotyczących wpływu wysokości stawek akcyzy na realizację celów zdrowia publicznego, zaznaczał, że to właśnie papierosy są najbardziej szkodliwym wyrobem tytoniowym i należy zrobić wszystko, żeby ograniczyć ich spożycie.

Forum Akcyzowe zaczęło się w czerwcu 2021 od powołania czterech grup roboczych, zajmujących się opodatkowaniem papierosów, płynów do e-papierosów, wyrobów nowatorskich i innowacyjnych, oraz suszu tytoniowego. 

 


Źródło: niezalezna.pl

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo